Obywatelka jako temat główny konferencji

11 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Dziewcząt, ustanowiony przez ONZ. Ma on przypominać społeczeństwu szczególnych wyzwań, przed jakimi stoją dziewczynki na całym świecie. Dzień ten, co roku obchodzony jest także przez WAGGGS – Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek, które pod hasłem #TeamGirl porusza kwestie związane z dziewczętami. W pierwszą niedzielę października obchodzimy także Światowy Dzień Harcerki, Dzień Polskiej Harcerki, by zachowywać pamięć o instruktorkach i harcerkach, które odeszły na wieczną wartę.
W nawiązaniu do tych dwóch istotnych świąt, w Krakowie, między 12-13 października 2024 r. odbyła się szósta edycja cyklicznej konferencji Kobieta-Skautka-Harcerka. Tym razem tematem spotkania była „Obywatelka”. W wydarzeniu wzięło udział około 80 osób z całej Polski, które podczas konferencji miały okazję uczestniczyć w warsztatach, panelach dyskusyjnych i prelekcjach związanych z głównym tematem oraz tematami pobocznymi. Uczestnicy i uczestniczki pogłębiali temat obywatelskiego zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet i społecznego zaangażowania członków i członkiń ZHP. Konferencja przyniosła wszystkim uczestnikom i uczestniczkom wiele wrażeń, ale przede wszystkim była przestrzenią do instruktorskiej dyskusji na ważne tematy dotyczące nas wszystkich.
Spotkanie i rozmowa wokół tego, jak istotne jest wzmacnianie dziewcząt i kobiet oraz praca na rzecz równości płci w Związku Harcerstwa Polskiego i lokalnych społecznościach na stałe wpisała się już do instruktorskich kalendarzy, co jest ogromną zasługą pracy kolejnych zespołów organizujących konferencję, która swój początek miała w 2019 roku. Organizatorki konferencji i w tym roku zadbały aby maksymalnie wykorzystać potencjał miejsca – zarówno samego miasta Krakowa, czyli siedziby wielu instytucji i organizacji pozarządowych, jak i budynku, w którym odbywała się konferencja – Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego.

Jakie tematy poruszyła konferencja?

W ramach wydarzenia między uczestnikami i uczestniczkami odbyło się wiele owocnych rozmów i dyskusji. Panele zaplanowane w ramach wydarzenia otwierały kolejne wątki i tematy dostarczając jeszcze więcej przestrzeni na zgłębianie swojej wiedzy a także nawiązywanie nowych, instruktorskich znajomości.

ksh obywatelka

Poniżej niektóre z aktywności, które odbyły się w ramach konferencji. Każda z nich była skoncentrowana wokół obywatelskiego zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet oraz społecznego zaangażowania członków i członkiń Związku Harcerstwa Polskiego, ze szczególnym uwzględnieniem harcerek i instruktorek.

  • Przeprowadzona przez Muzeum HERstorii Sztuki MuHer prelekcja wraz z dyskusją na temat historycznego kontekstu powstawania i rozwoju praw obywatelskich kobiet w Polsce.
  • Panel dyskusyjny, w którym udział wzięły przedstawicielki instytucji stojących na straży praw człowieka.
  • Dyskusja na temat współdziałania i wzajemności oddziaływań z organizacjami pozarządowymi.
  • Warsztat i prelekcja na temat rzecznictwa w WAGGGS – Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek.
  • Dyskusja o współczesnym udziale kobiet jako osób o biernym i czynnym prawie wyborczym w życiu obywatelskim.
  • Warsztat prowadzony przez Harcerski Instytut Badawczy na temat postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego harcerek i instruktorek w ZHP.
  • Panel warsztatowy Demagog: „Podchody z dezinformacją. Jak weryfikować informacje w internecie?”

obywatelka

Co udało się wypracować?

Celem konferencji było między innymi zmotywowanie instruktorek do bycia liderkami w swoich lokalnych społecznościach — zarówno harcerskich jak i obywatelskich, inspiracji w zakresie aktywizacji społeczeństwa. Udało się także stworzyć bezpieczną przestrzeń na rozmowy o budowaniu kapitału społecznego, sieciowania liderek oraz zebranie dobrych praktyk do wykorzystania w różnych obszarach pracy, nie tylko w harcerstwie. Uczestnictwo w warsztatach i dyskusjach pozwoliło na wykreowanie wizji, jak Związek Harcerstwa Polskiego może uczestniczyć w budowaniu sprawiedliwego świata i wychowywać swoich podopiecznych na odpowiedzialnych obywateli i obywatelki.

Dowiedz się więcej o poprzednich edycjach konferencji: https://zhp.pl/konferencja-kobieta-skautka-harcerka/