Związek Harcerstwa Polskiego realizuje projekt "Harcerscy strażnicy pamięci" w ramach Otwartego Konkursu Ofert nr ew. 05/2024/WD/DEKiD na realizację zadania publicznego w formie wsparcia w zakresie Podtrzymywania i upowszechniania tradycji narodowej, pielęgnowania polskości oraz rozwoju świadomości narodowej, obywatelskiej i kulturowej pn. Pamiętając o przeszłości.
DOFINANSOWANIE Z MON:
26 000,00 zł
CAŁKOWITA WARTOŚĆ PROJEKTU:
33 900,00 zł
Opis zadania:
Zadanie "Harcerscy strażnicy pamięci" ma na celu propagowanie w ZHP ważnych rocznic dla naszej organizacji, których kultywacja wpisana jest w tożsamość naszej organizacji. Jedną z nich jest 85. Rocznica powstania Szarych Szeregów, a drugą 80. Rocznica Powstania Warszawskiego.
Jesienią planujemy zorganizować Zbiórkę skórzanych sznurów - tj. zbiórkę wolontariuszy poziomu centralnego ZHP, wraz z którymi będziemy m.in. planować nasze działania z zakresu wychowania patriotycznego, promocji historii oraz postaw obywatelskich na bazie doświadczeń poprzednich pokoleń ZHP, na rok następny. Drugim elementem zadania są organizowane uroczystości 85. rocznicy powstania Szarych Szeregów w Warszawie, które się odbędą 27 września 2024 roku. W ramach tego działania mamy zamiar zorganizować apel pamięci w którym wezmą udział przedstawiciele wszystkich chorągwi. W ramach obchodów 80. rocznicy Powstania Warszawskiego zaplanowaliśmy udział reprezentacji chorągwianych wraz z pocztami sztandarowymi w ceremonii złożenia kwiatów i zniczy pod pomnikiem Powstania Warszawskiego w dniu 27.09.2024r. Następnie w okolicach 2 października weźmiemy udział w obchodach 80. rocznicy zakończenia Powstania Warszawskiego. Przy okazji tych dwóch wydarzeń chcemy wraz Muzeum Harcerstwa promować w ZHP szukanie lokalnych bohaterów związanych z Szarymi Szeregami lub Powstaniem Warszawskim. Ostatnim merytorycznym elementem zadania będzie organizacja w przeddzień
Narodowego Święta Niepodległości capstrzyku harcerskiego, podczas którego przyjęty zostanie w Warszawie Ogień Niepodległości, który co roku odpalany jest kilka dni wcześniej na cmentarzu polskim w Kostiuchnówce - miejscu chrztu bojowego Legionów Polskich, a następnie w sztafecie rowerowej przywożony jest do Warszawy i 11 listopada składany (podczas państwowych uroczystości) na Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Jednocześnie Muzeum Harcerstwa w Warszawie będzie promowało przez swoje strony Alert Pamięci Naczelniczki i będzie zachęcało drużyny harcerskie do szukania lokalnych bohaterów związanych z walką o Niepodległość RP, Szarymi Szeregami lub walkami w Powstaniu Warszawskim. Na zakończenie zadania zostanie zorganizowane spotkanie ewaluacyjne podsumowujące zadanie.