Na weekendowym spotkaniu przedstawicieli czterech organizacji w Wilnie młodzi ludzie z Litwy i Polski nauczyli się rozpoznawać stereotypy, wzięli udział w wycieczce z przewodnikiem po wileńskiej starówce oraz zaplanowali przyszłe wydarzenia w lokalnej społeczności, aby pokazać dobrą stronę Litwy i Polski poprzez różne metody edukacji pozaformalnej.
Kristina Tetianec, przedstawicielka Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, która reprezentowała swoją organizację wraz z pięciorgiem harcerzy, powiedziała, że cieszy się, że projekt pomaga w ściślejszej współpracy z litewskimi harcerzami i ich rodakami w Polsce.
„W projekcie wykorzystano różnorodne metody edukacji pozaformalnej – quizy historyczne, dyskusje, pracę w grupach. Pracując w mieszanych zespołach i identyfikując stereotypy, młodzi ludzie są zachęcani do szukania własnych rozwiązań i lepszego poznawania się nawzajem”, mówi K. Tetianec.
Wrażeniami z weekendowego projektu podzieliła się również Renata Nemeikienė, Scout Leader Wileńskiego Vingio Tuntas, członkini Lietuvos skautija, która przyjechała na wydarzenie razem z pięcioma harcerzami.
„Przeprowadziliśmy dyskusję z harcerzami na temat stereotypów związanych z przekonaniami na temat Litwinów i Polaków. Okazało się, że mamy ze sobą wiele wspólnego, jesteśmy do siebie bardzo podobni, a niektóre stereotypy wynikają z tego, że nie znamy się wystarczająco dobrze”.
Łukasz Sobierajski, przedstawiciel Związku Harcerstwa Polskiego, który wraz z dziesięcioosobową reprezentacją wędrowników z Chorągwi Warmińsko-Mazurskiej uczestniczył w spotkaniu w Litwie, cieszy się, że projekt zakłada nawiązanie kontaktów z litewskimi harcerzami w Wilnie i zacieśnia współpracę z ich rodakami.
Kolejnym etapem projektu jest wzajemne szkolenie się w zakresie współpracy z przedstawicielami środowisk narodowych, a także inicjowane przez młodzież wydarzenia dla lokalnych społeczności, które mają na celu obalenie stereotypów na swój temat – mówi Łukasz Sobierajski.
Vytautas Beniušis, współzałożyciel organizacji pozarządowej Galimmybių kūrėjai, mówi, że projekt ten ma na celu wzmocnienie więzi między młodzieżą litewską i polską oraz stworzenie możliwości wspólnych działań między młodymi ludźmi w przyszłości.
„Jednym z celów naszej organizacji jest wspieranie ściślejszej współpracy między Litwinami a współobywatelami różnych narodowości. Litwa i Polska zawsze były strategicznymi partnerami, dlatego cieszymy się, że ten projekt umożliwia młodym ludziom z obu narodów wspólną pracę na rzecz obalenia mitów na temat sąsiadów, które wciąż są powszechne w społeczeństwach obu krajów. Szczególnie ważne jest wzajemne zrozumienie między partnerami, nawet jeśli są tacy, którzy na wschód od granicy z Litwą nie chcą, aby Litwini i Polacy ściśle ze sobą współpracowali” – mówi V. Beniušis.
Projekt, który potrwa do końca października, dostarczy uczestnikom wiedzy na temat tego, jak integrować członków mniejszości narodowych lub innych narodowości w swoich organizacjach oraz jak tworzyć bezpieczną i tolerancyjną emocjonalnie społeczność. Dwudziestu młodych ludzi z Litwy i Polski będzie dyskutować o przyczynach stereotypów i wspólnie szukać rozwiązań poprzez szkolenia i nieformalne działania. Uczestnicy zorganizują wydarzenia w swoich społecznościach zarówno w Polsce, jak i na Litwie, aby przedstawić swoich litewskich i polskich sąsiadów w pozytywnym świetle, a także będą współpracować z przedstawicielami społeczności lokalnych w celu wyjaśnienia przyczyn mitów na temat Litwinów i Polaków.
Nad realizacją projektu, finansowanego ze środków Litewsko-Polskiego Funduszu Wymiany Młodzieży, czuwa Litewska Agencja Młodzieżowa.