85 lat temu harcerze Szarych Szeregów, pod kryptonimem i w tajemnicy, realizowali swoją misję w najtrudniejszych warunkach. Przejście ZHP do konspiracji to szczególnie istotny moment w historii naszego ruchu. Determinacja szaroszeregowych Druhen i Druhów, odwaga i poświęcenie stanowią dla współczesnych harcerek i harcerzy wzór i inspirację w podejmowanych działaniach. 

Dziś to właśnie członkowie i członkinie ZHP mogą uczyć następne pokolenia, czym jest patriotyzm, postawy obywatelskie i propaństwowe, a także odpowiedzialność za świat, który stoi przed wieloma wyzwaniami.      

Hasło „Szarych Szeregów”  

Dziś w Warszawie członkowie ZHP upamiętnili harcerki i harcerzy ZHP, którzy poświęcili się służbie Polsce i niesieniu pomocy bliźnim.    

Patrząc na dzisiejsze pokolenie harcerek i harcerzy, jako Naczelniczka ZHP mogę zameldować szaroszeregowym Druhnom i Druhom z dumą, że to co było prawdą dla Szarych Szeregów, jest także prawdą dla nas – współczesnych harcerek i harcerzy.

– powiedziała harcmistrzyni Martyna Kowacka.  

„Dziś – Jutro – Pojutrze” to uniwersalna wskazówka, do rzetelnej, przemyślanej i zaplanowanej służby harcerskiej, nastawionej na długofalowe i systematyczne działanie. Współczesne pokolenie harcerek i harcerzy, pełniąc swoją służbę, kontynuuje misję Szarych Szeregów. Czy to w czasie pokoju, czy w obliczu kryzysów, zawsze jesteśmy gotowi nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. Ostatnie akcje pomocowe na południu Polski są doskonałym przykładem tego, jak idea „Dziś – Jutro – Pojutrze” wciąż kształtuje nasze działania.    

Szare Szeregi. Na zdjęciu widnieje Naczelniczka ZHP wraz z harcerzem.

Fot. Jan Kieniewicz

 

Idee „Szarych Szeregów” dziś  

Idąc przykładem „Szarych Szeregów”, które pełniły służbę w okupowanej Polsce, tak i teraz harcerze i harcerki ZHP stają w gotowości do służby na południu kraju. Od pierwszych chwil klęski żywiołowej tysiące członków organizacji ruszyło, by nieść pomoc tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna. 

Członkowie ZHP w lokalnych hufcach oraz chorągwiach podjęli się zbierania darów dla potrzebujących oraz wspierania zbierania środków finansowych na usuwanie skutków powodzi. Poprzez działanie wypełniamy ideę harcerskiej służby, która jest nieodłączną częścią funkcjonowania naszej organizacji. O jej świadectwach, a także o działaniach harcerzy i harcerek można przeczytać tutaj.    

85. rocznica przejścia ZHP do konspiracji i rozpoczęcia działalności pod kryptonimem „Szare Szeregi” 

Do uczczenia 85. rocznicy przejścia ZHP do konspiracji i rozpoczęcia działalności pod kryptonimem „Szare Szeregi”, zostały wezwane rozkazem specjalnym, środowiska z całej Polski. Jednak ze względu na sytuację powodziową członkowie ZHP zdecydowali się uczcić szaroszeregowe druhny i druhów przede wszystkim czynem, poprzez pełnienie służby na południu naszego kraju.

Dziś odbyła się kameralna uroczystość w Sali Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie, a po niej została odprawiona Msza Święta w Katedrze Wojska Polskiego. Udział w uroczystości wzięła Naczelniczka ZHP – hm. Martyna Kowacka, a także przedstawiciele Głównej Kwatery ZHP oraz środowiska przybyłe z całej Polski.     

Druhny i druhowie, hasło „Czuwaj!” niech będzie nie tylko pozdrowieniem, ale także zobowiązaniem, do czuwania nad wartościami, które kształtują nas jako harcerzy i harcerki. Będziemy czuwali nad naszą wspólną historią i dumą z tego, co osiągnęliśmy oraz będziemy tworzyć to, co jeszcze przed nami. Tak jak Szare Szeregi potrafiły odpowiedzieć na potrzebę otaczającej ich rzeczywistości (…), tak i my, harcerze, bądźmy gotowi do działania w obliczu współczesnych wyzwań

– harcmistrzyni Martyna Kowacka, Naczelniczka ZHP.    

Zdjęcie wykonane na urcozystości "Szarych Szeregów". Na zdjęciu widnieje Naczelniczka ZHP w umunduruwoaniu, przemawiająca do mikrofonu.

fot. Jan Kieniewicz

ZHP w całym kraju uczciło Szare Szeregi 

Z uwagi na sytuację powodziową i służbę harcerek i harcerzy z całej Polski na południu Polski, chorągwie ZHP zorganizowały również swoje uroczystości. Odpowiadając na wezwanie Naczelniczki ZHP, Chorągiew Krakowska, podczas Inauguracji roku harcerskiego w Nowym Sączu, zorganizowała alert pamięci, w którym wzięło udział około 2 000 uczestników. W ramach rocznicy odbył się uroczysty capstrzyk, czyli apel pamięci z modlitwą.   

ZHP – sprawności na całe życie

Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 16 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie.