Druhno drużynowa! Druhu drużynowy!
Bardzo możliwe, że Wasi wędrownicy będą chcieli zaangażować się w pomoc dla poszkodowanych. Jeśli czujecie tę potrzebę spotkajcie się i dobrze przeanalizujcie sytuację.
Pomoże Wam w tym proces taki jak przy rozpisywaniu tropu (strona 1). Działanie, którego się podejmiecie nie będzie zwykłym długofalowym tropem. Możliwe, że będzie trzeba się dostosować do aktualnej sytuacji, która jest zmienna. Możliwe, że analiza co chcecie robić potrwa o wiele krócej. Warto jednak przejść przez ten sam proces by działanie powiodło się i było odpowiedzią na realne potrzeby. Poniżej znajdziecie poszczególne etapy działań.
Pierwszy etap analizy przeznaczcie na zadanie pytań:
- zbieranie rzeczy (jedynie tych potrzebnych),
- sortowanie rzeczy,
- transport rzeczy,
- zbiórki pieniężne,
- zajęcia dla dzieci dotkniętych powodzią,
- dementowanie i zgłaszanie fake newsów,
- pozyskiwanie materiałów budowlanych,
- sprzątanie i usuwanie skutków powodzi (pełnoletnich chętnych
w zaangażowanie się w usuwaniu skutków powodzi zapraszamy do ankiety,
- czasowa opieka nad zwierzętami,
- pomoc przy dotkniętych kataklizmem gospodarstwach,
- promowanie w Internecie wartościowych treści edukacyjnych i pomoc w zarządzaniu grupami pomocowymi w mediach społecznościowych,
- akcja zgłaszania, sprawdzania i edukowania w kontekście fake newsów i cyberbezpieczeństwa i dobrostany związanego z tematem powodzi (może pomóc w tym propozycja programowa Surf Smart 2.0),
- wsparcie w przyszłości np. pobytem w tych rejonach i promowanie takiej akcji za kilka miesięcy (a może zaplanowanie służby podczas obozu 2025 i zdobycie Odznaki Skautów Świata?).
Drugi etap będzie pogłębieniem analizy waszych możliwości i sytuacji
w danym momencie.
I do dzieła!
Nie zapomnijcie o podsumowaniu po wszystkich Waszych działaniach.