Harcerze i skauci z Polski i Litwy rozpoczynają wspólny projekt „Let's crush stereotypes together”, podczas którego spróbują przełamać stereotypy na temat tych sąsiednich krajów, które wciąż funkcjonują w społeczeństwie. Jako harcerze zawsze jesteśmy otwarci na naukę i nowe doświadczenia.
„Cieszymy się, że możemy lepiej poznać naszych braci i siostry harcerzy – działających na Litwie i w Polsce” – mówi Renata Nemeikienė, przewodnicząca Wileńskiego Związku Skautów.
Agata Radulewicz, przedstawicielka Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie, podkreśla, że projekt pogłębi współpracę z litewskimi harcerzami oraz z Polakami działającymi w ZHP. „W naszych organizacjach mamy przedstawicieli mniejszości narodowych. Mam nadzieję, że dzieląc się dobrymi praktykami i organizując szkolenia, pogłębimy wiedzę i pomożemy pozbyć się istniejących stereotypów” – mówi A. Radulewicz.
Ewa Lachiewicz-Walińska z ZHP w Polsce cieszy się, że projekt wzmocni więzi z litewskimi harcerzami oraz z Polakami działającymi w Wilnie. „Najlepiej poznajemy ludzi poprzez bezpośrednie kontakty i naukę od siebie nawzajem. Dlatego zdecydowaliśmy się na organizowanie wzajemnych szkoleń” – mówi E. Lachiewicz-Walińska.
Lina Čeičytė, współzałożycielka projektu „Twórca możliwości” (lit. Galimybių kūrėjai), zaznacza, że jest on kontynuacją działań mających na celu wzmocnienie współpracy młodzieżowych organizacji z Litwy i innych krajów. „Od początku naszej działalności dążymy do zacieśniania więzi między obywatelami różnych narodowości. Ten projekt, mamy nadzieję, przyczyni się do bliższej współpracy litewskich i polskich organizacji harcerskich” – mówi L. Čeičytė.
Organizacje biorące udział w projekcie odbyły już pierwsze spotkanie koordynacyjne, podczas którego podzieliły się obowiązkami i uzgodniły tematy planowanych działań i szkoleń. Pierwsze spotkanie na żywo przedstawicieli czterech organizacji zaplanowano na początek września w Wilnie. W trakcie projektu, który potrwa do końca października, uczestnicy zdobędą wiedzę, jak włączać przedstawicieli mniejszości narodowych lub innych narodowości w działania swoich organizacji, jak tworzyć bezpieczną emocjonalnie i tolerancyjną społeczność. Podczas szkoleń i zajęć nieformalnych młodzi ludzie biorący udział w zajęciach będą dyskutować o przyczynach powstawania stereotypów i wspólnie szukać rozwiązań.
Uczestnicy projektu będą organizować wydarzenia w swoich społecznościach zarówno w Polsce, jak i na Litwie, podczas których zostaną przedstawieni sąsiedzi z Litwy i Polski w pozytywnym świetle, a wraz z przedstawicielami lokalnych społeczności wyjaśnione zostaną przyczyny rodzących się mitów na temat Litwinów i Polaków.
Projekt finansowany jest z Funduszu Wymiany Młodzieży Polsko-Litewskiej i nadzorowany przez Agencję ds. Młodzieży.