Aktualna edycja KSH

2024 - Konferencja Kobieta-Skautka-Harcerka
6.0: Obywatelka

Kraków, 12-13 października 2024  | Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego ul. Forteczna 28

Tematyka szóstej edycji konferencji koncentruje się wokół obywatelskiego zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet oraz społecznego zaangażowania członków i członkiń ZHP, ze szczególnym uwzględnieniem harcerek i instruktorek. 

Poprzez organizację dwudniowej konferencji w październiku 2024 roku w Krakowie pragniemy zapewnić członkiniom i członkom ZHP możliwość zaangażowania i uczenia się uczestnictwa w społeczeństwie obywatelskim oraz umożliwić zrzeszanie młodych osób (w szczególności kobiet i dziewcząt) i decydentów na szczeblu lokalnym, regionalnym, krajowym i ponadnarodowym. Wśród zaproszonych prelegentek i prowadzących warsztaty planowane są m.in.: Rzeczniczka Praw Dziecka; Naczelniczka ZHP; Wiceministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej; była sędzini Trybunału Konstytucyjnego, członkini Komitetu Światowego w Światowym Stowarzyszeniu Przewodniczek i Skautek; Dyrektorka Amnesty International Polska, badaczki zaangażowania młodzieży w społeczeństwo obywatelskie, lokalne i regionalne działaczki, propagatorki praw młodzieży, edukatorki rzecznictwa i lobbowania na rzecz praw młodzieży. Jako organizatorki zadbamy, aby podczas konferencji młode osoby czuły się partnerem do rozmów – nie tylko będą mogli spotkać się z osobami decyzyjnymi i wysłuchać, co mają do powiedzenia, ale będzie też przestrzeń do tego, żeby porozmawiać oraz zaadresować swoje potrzeby i problemy. Konferencja będzie także okazją dla osób uczestniczących do dyskusji, wymiany doświadczeń i poglądów, a także analizy siebie i swojego miejsca w społeczeństwie. 

Nabór prowadzony jest na poziomie ogólnozwiązkowym poprzez otwarty formularz zgłoszeniowy. Przewidywany jest moduł harcmistrzowski. 

Harcerski Instytut Badawczy jeszcze przed wakacjami zaprasza do udziału w ankiecie. Wyniki z niej uzyskane zostaną zaprezentowane w tegorocznej edycji konferencji harcmistrzowskiej i instruktorskiej "Kobieta-Skautka-Harcerka 6.0: Obywatelka" jak i będziecie mieć do nich dostęp online. Link do badania.
 
Program konferencji:
 
📅Dzień 1️⃣ (sobota)
10:30-11:15 rejestracja osób uczestniczących
11:15-11:30 otwarcie konferencji
11:30-12:30 prelekcja i dyskusja na temat historycznego kontekstu powstawania i rozwoju praw obywatelskich kobiet w Polsce
12:30-12:45 przerwa kawowa
12:45-13:45 panel dyskusyjny z udziałem przedstawicielek instytucji stojących na straży praw człowieka
14:00-15:00 obiad
15:00-17:30 warsztat i dyskusja: współdziałanie oraz wzajemność oddziaływań z organizacjami pozarządowymi
17:30-17:45 przerwa kawowa
17:45-18:45 wykład i dyskusja o współczesnym udziale kobiet w procesach wyborczych, jako kandydatek i wyborczyń
19:00-19:45 kolacja
19:45-21:00 wspólne ognisko instruktorskie
 
📅Dzień 2️⃣ (niedziela)
9:00-10:45 prezentacja z dyskusją. Na temat postaw obywatelskich i zaangażowania społecznego harcerek i instruktorek w ZHP
10:45-11:00 przerwa kawowa
11:00-12:00 1/ Moduł instruktorski: Jak rozpoznać narracje i walczyć z dezinformacją? 2/ Moduł harcmistrzowski: Na podstawie zadania harcmistrzowskiego + wstęp do wystawy i krytycznej oceny roli ZHP w dotychczasowych wyzwaniach
12:00-12:15 przerwa kawowa
12:15-13:45 wizyta w Muzeum i Centrum Ruchu Harcerskiego (zwiedzanie wystawy)
13:45-14:00 przerwa kawowa
14:00-15:00 1/ Moduł instruktorski: Jak prowadzić narrację? Refleksja po wizycie w muzeum 2/ Moduł harcmistrzowski: przygotowanie rekomendacji do kolejnej strategii ZHP (obszar odpowiedzialności społecznej), które będą uwzględniać współczesne wyzwania.
15:00 zakończenie konferencji

Cele konferencji

CEL 1
Zmotywowanie instruktorek do bycia liderkami w swojej lokalnej społeczności harcerskiej i obywatelskiej, budowania instrumentarium do aktywizacji społeczeństwa i promowania postaw obywatelskich.

CEL 2
Stworzenie przestrzeni do budowania kapitału społecznego opierającego się na wartościach i postawach, jakie kształtuje ZHP oraz sieciowania się liderek, aby w przyszłości tworzyły wspólne projekty na rzecz demokracji, dialogu i budowania zaufania społecznego.

CEL 3
Zebranie doświadczeń i dobrych praktyk w zakresie kształtowania i wzmacniania proaktywnych postaw i zaangażowania obywatelskiego harcerek i harcerzy (ze szczególnym uwzględnieniem zaangażowania dziewcząt i młodych kobiet), realizowanych w praktyce, w swoich macierzystych środowiskach przez osoby uczestniczące w konferencji.

CEL 4
Przeprowadzenie dyskusji i warsztatów dotyczących tego, w jaki sposób ZHP jako organizacja może partycypować w budowaniu sprawiedliwego świata dla wszystkich osób, wpływać na wzmocnienie demokracji i zaangażowania społecznego, wychowywać członkinie i członków ZHP na odpowiedzialnych obywateli świata.

Kadra konferencji 2024 

Komendantka konferencji
hm. Aniela Radecka

Komisarka zagraniczna ZHP, wolontariuszka Regionu Europejskiego WAGGGS w zespole ds. zarządzania kryzysowego, członkini zespołu ds. CZR Głównej Kwatery ZHP. Tłumaczka i koordynatorka wdrażania materiałów edukacyjnych w ZHP (propozycje programowe, treści warsztatowe i kształceniowe). Doktorka nauk humanistycznych, wykładowczyni w Zakładzie Studiów Polsko-Ukraińskich Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politycznych UJ, kierowniczka projektów badawczych i inicjatyw mających na celu podniesienie poziomu dydaktyki.  

phm. Anna Omiecińska

Specjalistka ds. marketingu, absolwentka stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Łódzkim; instruktorka ZHP od 2005 roku, obecnie członkini Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery oraz Zespołu zagranicznego Chorągwi Łódzkiej; posiada doświadczenie w pracy z młodymi dziewczętami-liderkami jako instruktorka zajmująca się pracą z drużynowymi drużyn żeńskich w ZHP (m.in. poprzez prowadzenie kursów drużynowych i warsztatów); współautorka propozycji programowej ZHP poświęconej otwartości i równości „Każdy inny, wszyscy równi”).  

hm. Aleksandra Polesek

Filolożka języka hiszpańskiego (magisterium na Uniwersytecie Śląskim), ukończyła studia podyplomowe w zakresie zarządzania projektami społecznymi (KUL), pracowała w ośrodku doskonalenia nauczycieli przy realizacji projektów ARION i edukacji europejskiej, nauczycielka jęz. hiszpańskiego w liceum, koordynatorka projektów goszczących w ramach Europejskiego Wolontariatu, Europejskiego Korpusu Solidarności. Jako nauczycielka zaangażowana w realizację projektów Erasmus + promujących i zwiększających zaangażowanie młodzieży w życie społeczności lokalnej, koordynatorka szkolenia projektu wprowadzającego zasady budżetu partycypacyjnego w szkole (Swiss Contribution), tłumaczka i recenzentka materiałów edukacyjnych (propozycje programowe ZHP, podręczniki, Europejski Paszport Językowy). Instruktorka Wydziału Zagranicznego ZHP, wolontariuszka na poziomie światowym WAGGGS w zespole fundrisingu oraz polityk bezpieczeństwa w organizacjach. Obecnie pracuje jako specjalistka edukacyjna w biurze reagowania na potrzeby uchodźców UNICEF w Polsce, gdzie koordynuje partnerstwa (planowanie, zarządzanie budżetem, raportowanie) z miastami partnerskimi oraz pracę grupy roboczej ds. edukacji.

pwd. Monika Berkowska

Ekonomistka i analityczka, absolwentka WNE UW i programu Master SGH i HEC Paris, członkini Harcerskiego Instytutu Badawczego ZHP, członkini Komendy Szczepu KAMPINOS, przyboczna i opiekunka młodej kadry – drużynowych drużyny harcerskiej i starszoharcerskiej; posiada doświadczenie w pracach projektowych jako koordynatorka i osoba współpracująca w projektach badawczych HIB (m.in. badań ankietowych dot. wartości harcerskich, koedukacji, badania opinii rodziców harcerskich). 

phm. Dominika Duszyńska

Lekarka, rezydentka specjalizacji z Chorób Wewnętrznych. Współorganizatorka oraz organizatorka wielu konferencji harcerskich na poziomie regionalnym i krajowym. Instruktorka ZHP od 2017 roku, obecnie członkini Wydziału Zagranicznego Głównej Kwatery oraz Zespołu Zagranicznego Chorągwi Kujawsko-Pomorskiej; instruktorka ds. zagranicznych Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto; wolontariuszka Regionu Europejskiego Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek (WAGGGS) w zespole Zdrowia Psychicznego (Mental Health). Delegatka na konferencję światową WAGGGS; absolwentka Juliette Low Seminar 2019 w Australii (praca z modelem przywództwa i rzecznictwo na rzecz kobiet i dziewcząt) oraz koordynatorka zajęć podczas Juliette Low Seminar 2024 (praca z pojęciem pokoju na świecie i w społeczności lokalnej). Zastępczyni Komendanta Szczepu „Zielona Siódemka” oraz przyboczna w drużynie starszoharcerskiej i wędrowniczej.  

phm. Karolina Kruk

Inżynierka, projektantka, absolwentka studiów magisterskich Inżynierii Kształtowania Środowiska, Akademii Górniczno-Hutniczej w Krakowie. Instruktorka ZHP od 2016 roku, obecnie komendantka 13 Szczepu „Swarożyca” w Hufcu Kraków Podgórze oraz członkini zespołu ds. odznaczeń w Hufcu Kraków-Podgórze. Liderka, koordynująca działania harcerskich wychowawców, instruktorów. Posiada doświadczenie w organizacji wydarzeń i projektów dla członków środowiska działania obejmujących ponad 160 osób. Aktywnie działa jako kadra kształcąca w ZHP (w trakcie zdobywania Brązowej Odznaki Kadry Kształcącej), szkoląc przyszłych liderów i liderki Delegatka ZHP na Juliette Low Seminar 2024. 

phm. Aleksandra Kozubska

Psycholożka, absolwentka Wydziału Psychologii UW, członkini komendy hufca ZHP Warszawa-Żoliborz ds. pracy z kadrą, instruktorka Chorągwianej Szkoły Instruktorskiej „Iluminacja”, instruktorka Harcerskiego Instytutu Badawczego ZHP, członkini GK ZHP; posiada duże doświadczenie w pracy z kadrą, organizacji różnych kursów i form wymiany doświadczeń dla instruktorów i kadry kształcącej oraz kierowania projektami edukacyjnymi. 

phm. Urszula Warchocka

Zawodowo zajmuje się tworzeniem testów automatycznych i zarządzaniem procesami testowymi aplikacji w jednej z największych firm farmaceutycznych. W harcerstwie niezmiennie od 1997 roku. Była drużynowa, namiestniczka starszoharcerska, działała w komisjach stopni wędrowniczych, jak i instruktorskich. W Harcerskim Instytucie Badawczym działa od 8 lat, od ponad 2 lat jest jego kierowniczką. Harcersko zajmuje się badaniem harcerskiej rzeczywistości zarówno z poziomu GK i władz naczelnych, jak również działa z harcerzami i harcerkami w drużynach i szczepach. Koordynuje projekty badawcze realizowane w HIB oraz bierze udział w konsultacjach z innymi podmiotami.   

phm. Justyna Piwowar

Badaczka w Centrum Nauk Biologiczno-Chemicznych Uniwersytetu Warszawskiego, kończąca pisać pracę doktorską z chemii. Aktywistka w walce z katastrofą klimatyczną. W tym roku ukończyła kurs edukatorów klimatycznych organizowany przez Ludowy Uniwersytet w Grzybowie. Ścieżkę zawodową wybrała, tak by za pomocą rozwijania nowych technologii wspierać działania mitygacyjne i adaptacyjne związane z ociepleniem klimatu, np. zieloną rewolucję energetyczną. W ZHP stara się promować działania zwiększające świadomość o katastrofie klimatycznej. Instruktorka Wydziału Zagranicznego GK. Komendantka konferencji harcmistrzowskiej Kobieta-Skautka-Harcerka 5.0 „Liderka zmian” w 2023 roku. Delegatka na światową konferencję WAGGGS w 2020 roku. Uczestniczyła w Seminarium Juliette Low w 2019 w Tanzanii. Aktywnie działa na szczeblu hufcowym. W latach 2019-2021 była członkinią komendy hufca Warszawa Praga-Południe do spraw kształcenia i pracy z kadrą. Wieloletnia szefowa hufcowego zespołu kształcenia, a obecnie jego członkini.

Regulamin konferencji instruktorskiej i harcmistrzowskiej „Kobieta-skautka-harcerka 6.0: Obywatelka”

ZGŁOŚ SIĘ JUŻ DZIŚ!

Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na jakieś pytanie lub potrzebujesz pomocy, napisz do nas:

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content