Od 25 do 31 lipca w Nikozji na Cyprze trwa 38. Konferencja Światowa WAGGGS. Wraz z delegacjami z blisko 120 krajów uczestniczy w niej 6-osobowa delegacja ZHP na czele z komisarką zagraniczną harcmistrzynią Moniką Dreik, jej zastępczynią podharcmistrzynią Anielą Radecką oraz zastępcą Naczelniczki ZHP – harcmistrzem Bartoszem Bednarczykiem. Gospodarzem konferencji jest Związek Skautek Cypru. Konferencja obraduje pod hasłem Dream, Act, Lead: The future is ours.
Światowe Stowarzyszenie Przewodniczek i Skautek (World Association of Girl Guides and Girl Scouts) powstało w 1928 roku. Związek Harcerstwa Polskiego był jednym z jego założycieli. Dziś WAGGGS obejmuje 152 organizacje członkowskie z blisko 9 milionami członkiń i członków.
Misją WAGGGS jest zapewnienie dziewczętom i młodym kobietom możliwości pełnego rozwoju, bycie liderkami i pełnienie służby w lokalnych i międzynarodowych społecznościach.
Mocną stroną WAGGGS są innowacyjne programy edukacji pozaformalnej, sprzyjające rozwojowi umiejętności liderskich, rzecznictwo spraw dziewcząt, inicjowanie działań uczących je, jak wprowadzać pozytywne zmiany w swoim otoczeniu. Dzięki nim dziewczęta z całego świata mogą się spotykać, rozwijać umiejętności i nawiązywać przyjaźnie na całe życie.
WAGGGS wierzy w edukację zarówno dziewcząt, jak i chłopców, uczy wzajemnego szacunku i współdziałania. Współpracuje ze Światową Organizacją Ruchu Skautowego (WOSM).
Najważniejszym organem WAGGGS jest Konferencja Światowa, która odbywa się co 3 lata, przyjmuje sprawozdania, uchwala plany rozwoju, wybiera Komitet Światowy, podejmuje decyzje w ważnych kwestiach społecznych, edukacyjnych, związanych ze zrównoważonym rozwojem, ochroną środowiska, bezpieczeństwem dzieci i młodzieży. Poprzednia, 37. konferencja, ze względu na pandemię covid-19 odbyła się w przestrzeni wirtualnej z rocznym opóźnieniem – w 2021 r.
Związek Harcerstwa Polskiego był członkiem-założycielem WAGGGS w latach 1928–1950, odzyskał członkostwo w roku 1996. Członkostwo WAGGGS jest dla nas ważnym elementem dziedzictwa i tożsamości, nawiązaniem do tradycyjnych wartości skautowych, wyznawanych przez harcerki i instruktorki w czasach przedwojennych. Jest też uwiarygodnieniem skautowego charakteru współczesnego Związku i potwierdzeniem roli, jaką odgrywa w globalnym i europejskim żeńskim ruchu skautowym.
ZHP utożsamia się z misją WAGGGS i ją realizuje. Programy WAGGGS wzbogacają naszą ofertę wychowawczą. Członkostwo WAGGGS od lat inspiruje nas do zauważania problemów i odpowiadania na nie – tak jest np. z kształtowaniem polityki bezpieczeństwa dzieci i młodzieży (korzystamy z modelu i doświadczeń Surf Smart) czy budowaniem poczucia własnej wartości osób młodych, zagrożonych współczesną reklamą i szerzeniem fałszywego wizerunku piękna (programy Free Being Me/Dobrze być sobą, Action on Body Confidence).
WAGGGS daje nam możliwość współtworzenia międzynarodowych spotkań, wymiany doświadczeń, rozwijania kompetencji kadry, harcerek, harcerzy oraz budowania potencjału organizacji.
Dzięki udziałowi w 38. Konferencji Światowej możemy uczestniczyć w kształtowaniu współczesnego ruchu skautowego, wpływać na politykę organizacji i nadawać kierunek dyskusjom, zapewnić Związkowi Harcerstwa Polskiego globalną perspektywę, a równocześnie dzielić się naszym dorobkiem, promować Polskę i harcerstwo.

