Pierwsze patrole medyczne ruszyły w teren już w poniedziałek o godzinie 16. Czteroosobowe zespoły patrolowały okolice Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach, zapewniając bezpieczeństwo pielgrzymom odwiedzającym to miejsce, szczególnie związane z miłosierdziem, a przez to wyjątkowe dla tegorocznych Dni Młodzieży.
Uczestnicy służby przyjechali do Krakowa z różnych stron Polski – w Łagiewnikach można było spotkać zarówno harcerzy i harcerki m.in. z Gdańska, Rzeszowa, Warszawy, czy Poznania.
Służba była bardzo ciekawą opcją uczestnictwa w ŚDM, a do tego okazją do wniesienie w tą imprezę czegoś od siebie – mówi Paweł, ratownik który przyjechał do Krakowa ze Starogardu Gdańskiego.
Równie ważna kwestia to własny rozwój duchowy. Takie wydarzenie nie wróci do Polski prędko. Może się okazać, że dla mojego pokolenia to jedyna taka okazja. Skoro jest taka możliwość – jest tak blisko, będzie tu Ojciec Święty, skoro panuje tu taka świetna atmosfera i jest tylu ludzi do poznania, to trzeba korzystać – uważa Michał, który oprócz dowodzenia patrolem medycznym odpowiada za sprawy kwatermistrzowskie w obozie w Więcławicach.
Dzisiejsza służba była wstępem do działań, jakie Związek Harcerstwa Polskiego będzie podejmował przez kolejne dni. W całym Krakowie będzie działało 195 patroli medycznych i kilka stacjonarnych punktów pierwszej pomocy. Cała Biała Służba to ponad 800 harcerzy.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – Łagiewnikach to światowe centrum kultu Miłosierdzia Bożego. 30 lipca sanktuarium odwiedzi papież Franciszek.