Droga – moja droga do celu, droga do ludzi, droga do wychowania i wreszcie droga do zmiany świata na lepsze – to temat przewodni drugiego biwaku kursu harcmistrzowskiego Cogito.

Wjazd na 300 metrowy komin elektrociepłowni w Kawęczynie był szansą na poszerzenie naszych horyzontów i dyskusję o problemach Polski i świata i o tym, jaka jest rola ZHP w odpowiadaniu na nie. Kilka godzin tradycyjnie spędziliśmy na służbie na rzecz ośrodka dla osób wychodzących z bezdomności – pracując w magazynie, ale również dzieląc się naszym mistrzostwem podczas zajęć z pierwszej pomocy i tańca dla mieszkańców ośrodka. Wreszcie sobotnie popołudnie to czas na dyskusje o wprowadzaniu zmian w organizacji i o potrzebie ich jak najszerszego konsultowania z jej członkami – na przykładzie przeprowadzonej w ZHP reformy mundurowej (Michał Górecki), rewolucji w brytyjskiej organizacji skautowej (hm. Maciej Grunt), zmian w kształceniu harcmistrzów w ZHP (hm. Dorota Całka). Wieczór spędziliśmy w Teatrze Ateneum , natomiast niedzielę poświęciliśmy na dyskusję nad kształtem reformy metodyk i podsumowaniu zadania międzybiwakowego – przeprowadzenia przez uczestników kursu kilkudziesięciu wywiadów z instruktorami pracującymi z poszczególnymi metodykami w ZHP.

Drugi biwak był okazją do spotkania z Naczelniczką ZHP, hm. Małgorzatą Sinicą i Zastępcą Naczelniczki, hm. Krzysztofem Budzińskim, z którymi rozmawialiśmy o charyzmie. Wiceprzewodnicząca ZHP, hm. Jolanta Kreczmańska, towarzyszyła nam w dyskusji o pracy nad rozwojem duchowym w ZHP.

Szczególne podziękowania za współpracę należą się XXI Liceum Ogólnokształcącemu im. H. Kołłątaja, ośrodkowi Caritasu Archidiecezji Warszawskiej „Tylko z darów miłosierdzia” dla osób wychodzących z bezdomności, PGNiG Termika, Biuru Rzecznika Praw Obywatelskich i Hufcowi ZHP Warszawa-Ochota.