Warta o 4:45
ZHP był obecny nad ranem, pierwszego września, pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża, aby pełnić służbę upamiętniającą poległych w 1939 roku. W obchodach, razem z Marszałkiem Sejmu RP Szymonem Hołownią, Prezesem Rady Ministrów Donaldem Tuskiem, Ministrem Obrony Narodowej Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem oraz Prezydentką Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz, uczestniczyła Naczelniczka ZHP, hm. Martyna Kowacka, a towarzyszyli jej przedstawiciele i przedstawicielki chorągwi z całej Polski. Harcerki i harcerze, będący częścią drużyny reprezentacyjnej z Chorągwi Gdańskiej ZHP, pełnili warty z pochodniami pod pomnikiem, wspierali obchody organizacyjnie, a także czuwali nad bezpieczeństwem uczestników wydarzenia w ramach służby zabezpieczenia medycznego. Ta aktywna postawa pozwala członkom ZHP na naukę historii w działaniu.
„Dzisiaj nie powiemy tylko – nigdy więcej wojny. Dzisiaj musimy powiedzieć – nigdy więcej samotności i nigdy więcej słabości. Żeby ojczyzna nasza była wolna i niepodległa. Dziś, jutro i na zawsze” – powiedział do zgromadzonych Premier Donald Tusk.
85. rocznica wybuchu II Wojny Światowej – Odezwa harcerzy
Tradycją stało się, że przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego podczas tych ważnych dla Polaków obchodów reprezentują głos młodego pokolenia, które pamięta o poległych na skraju polskiego Gdańska i niesie przesłanie Westerplatte w postaci odezwy.
Nauka w działaniu
Harcerki i harcerze z całej Polski obchody 85. rocznicy wybuchu II wojny światowej rozpoczęli już kilka dni temu, biorąc udział w Zlocie Westerplatte. Ponad 400 uczestników przemierzało ulice miasta wolności i solidarności, odkrywając miejsca, w których teraźniejszość przeplata się z przeszłością, ukazując wartości takie jak patriotyzm, umiłowanie ojczyzny, szacunek i odwaga.
Opowieści i postaci znane z kart podręczników stają się bliższe i bardziej realne, inspirując do podejmowania wyzwań i przekraczania własnych granic podczas gier, zajęć i warsztatów dostosowanych do wieku i umiejętności dzieci i młodzieży. – mówi komendantka zlotu, podharcmistrzyni Kinga Piskała.
Radosny patriotyzm
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży także w duchu radosnego patriotyzmu. Wspólnie na zbiórkach zdobywamy sprawności i tropy ze ścieżki Ojczyzna oraz pełnimy świadomą służbę podczas ważnych dla naszego kraju wydarzeń. Dzięki zdobywaniu patriotycznych sprawności, harcerki i harcerze w przyszłości będą aktywnymi obywatelami małych i dużych społeczności, pokazując, że patriotą w XXI wieku można być na wiele kreatywnych i ciekawych sposobów!
Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak na co dzień działamy z tym zagadnieniem w ZHP, odsłuchaj odcinków podcastu ZHP „Iskierka”, który kierujemy do rodziców, chcących aktywnie wspierać wychowanie swoich dzieci: #13 Radosny patriotyzm I Iskierka od ZHP – ZHP Podcast | Podcast on Spotify #9 Jak uczyć dziecko zaangażowania społecznego? I Iskierka od ZHP – ZHP Podcast | Podcast on Spotify
Związek Harcerstwa Polskiego – sprawności na całe życie
Związek Harcerstwa Polskiego to największa w Polsce młodzieżowa organizacja, która zrzesza ponad 110 000 członków. Od ponad 100 lat ZHP wspiera rozwój dzieci i młodzieży, kształtuje proaktywną postawę oraz umożliwia zdobycie wiedzy i umiejętności niezbędnych w dorosłym życiu. Dzięki codziennemu zaangażowaniu ponad 12 000 instruktorów-wolontariuszy, ZHP oferuje nie tylko wyjątkowe harcerskie wyjazdy, ale także różnorodne aktywności pozalekcyjne, które odbywają się przez cały rok. Kultywowanie wartości takich jak przyjaźń, przygoda, rozwój i obywatelskość sprawiają, że harcerstwo odpowiada zarówno na aktualne potrzeby młodych ludzi, jak i na wyzwania współczesnego świata. ZHP jest również jednym z aktywnych członków-założycieli Międzynarodowej Organizacji Ruchu Skautowego WOSM, która skupia ponad 40 mln skautów na całym świecie