Świat uczcił 70. rocznicę wyzwolenia nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau. Harcerze z Hufca ZHP Oświęcim pomogli w organizacji głównych wydarzeń upamiętniających to wydarzenie, które odbyły się 27 stycznia br.
– Jesteśmy w miejscu, gdzie runęła kiedyś nasza cywilizacja. W miejscu, gdzie systematycznie realizowano plan odebrania człowiekowi jego godności. Gdzie niemieccy naziści uruchomili prawdziwy „przemysł śmierci”, a istotę ludzką redukowano do wytatuowanego, obozowego numeru – podkreślił w swym przemówieniu prezydent RP Bronisław Komorowski.
Zaznaczył, że pamięć o Auschwitz to również pamięć o konieczności obrony naszych wartości – wolności, sprawiedliwości oraz respektowania praw człowieka. – Z tego miejsca potępiamy wszelkie przejawy antysemityzmu, nienawiści i ksenofobii – powiedział prezydent Komorowski.
Wcześniej ok. 100 byłych więźniów niemieckich obozów wspólnie z prezydentem Bronisławem Komorowskim złożyło wieniec z białoczerwonych goździków pod Ścianą Straceń w byłym Auschwitz I. Wszyscy weszli na teren byłego obozu przez główną bramę z napisem „Arbeit macht frei”. Szli w ciszy i skupieniu. Wielu byłych więźniów z Polski miało charakterystyczne chusty w biało-niebieskie pasy, przypominające obozowe pasiaki.
Główna ceremonia rocznicowych obchodów odbywa się przy bramie głównej byłego obozu Auschwitz II-Birkenau, w którym Niemcy dokonali masowej zagłady Żydów w komorach gazowych.
W uroczystościach wzięło udział 300 byłych więźniów obozu oraz przedstawiciele 49 państw. Oprócz prezydenta RP w trakcie uroczystości przemawiali jedynie byli więźniowie Auschwitz. – My, ocaleni, mamy wspólny cel z obecnym pokoleniem. Ten cel dzielimy również z przyszłymi pokoleniami. Nie chcemy, aby przyszłość naszych dzieci wyglądała tak, jak nasza przeszłość – podkreślił Roman Kent.
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau został wyzwolony 27 stycznia 1945 r. przez jednostki I Frontu Ukraińskiego Armii Czerwonej. Był największym nazistowskim obozem zagłady w podbitej przez Hitlera Europie.
Od połowy 1940 roku KL Auschwitz-Birkenau był obozem koncentracyjnym – miejscem zagłady ludzi wielu wyznań i narodowości. Od 1942 roku, w ramach tzw. „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, stał się również największym miejscem zagłady europejskich Żydów. Ginęli tam również Romowie, sowieccy jeńcy wojenni i inni niewinni ludzie. W ciągu niemal pięciu lat istnienia obozu zginęło co najmniej 1,1 mln ludzi.
Podczas uroczystości wyzwolenia obozu głównym zadaniem harcerzy było dbanie o bezpieczeństwo gości w sektorze otwartym dla osób, które nie otrzymały oficjalnych zaproszeń, a które chciały wziąć udział w obchodach. Sektor ten znajdował się na odcinku byłego obozu kobiecego w Birkenau. Ponadto skauci z Oświęcimia brali udział w wartach honorowych na terenie miasta.
Dzień przed obchodami, 26.01.2015 roku w budynku komendy Hufca Oświęcim odbyło się spotkanie z delegacją instruktorską ZHP poza Granicami Kraju. Wśród zaproszonych była między innymi Krystyna Małkowska oraz przedstawicielki hufców działających na terenie Wielkiej Brytanii, a także Komendant Hufca Kanada.