350 harcerzy i harcerek zakończyło swoją przygodę na 23. Światowym Jamboree Skautowym. Wczoraj o godzinie 18.40 na lotnisku im. F. Chopina w Warszawie wylądowała ostatnia jamborowa drużyna reprezentująca ZHP w Japonii. Jak oceniają swoją przygodę uczestnicy?

To najtrudniejszy wyjazd, jaki organizowałam. Ale najfajniejszy! – napisała Klara Gubera – drużynowa czterdziestoosobowej grupy z Mokotowa.

Ostatnie 4 lata przygotowań i zaangażowanie 38 wolontariuszy opłaciły się! 350-osobowy Kontyngent Polski wziął udział w największej skautowej imprezie na świecie. Przez 12 dni 33 tysiące skautów z całego świata razem jadło, spało i bawiło się – była to niezwykła przygoda! Uczestnicy codziennie korzystali z oferty różnych bloków programowych, ale mieli także dużo czasu wolnego, by poznawać zwyczaje i elementy kultur ponad 150 krajów obecnych na zlocie. Światowe Jamboree było miasteczkiem, w którym pracowało ponad 9 tysięcy pełnoletnich wolontariuszy z całego świata zwanych International Service Team (w tym 58 harcerzy i harcerek).

Jak wyglądał zlotowy dzień i uczestnictwo w zajęciach? Wszelkie aktywności podzielone były na poranne i popołudniowe bloki programowe, w ramach których odbywają się zajęcia on-site i off-site, czyli te przygotowane w miasteczku zlotowym i poza nim. Wśród nich pojawiły się takie tematy jak: Natura, Program Pokoju, Aktywności Wodne, Wioska Globalnego Rozwoju, Nauka. Po zajęciach skauci zapraszani byli do międzynarodowej zabawy w strefie kultur, namiotach narodowych, czy do miejsca takich, jak kawiarenki przygotowane przez skautów z różnych stron świata.

Podczas ceremonii zamknięcia zlotu książę Japonii powiedział do skautów: Nawiązane przyjaźnie, a także wymiana doświadczeń, wierzeń i idei podczas zlotu pomogą Wam zmieniać świat na lepszy.

A już za 4 lata czeka nas 24. Światowe Jamboree Skautowe w Północnej Virginii w USA, do którego przygotowania zaczęły się 4 lata temu! Organizatorami 24. Światowego Jamboree Skautowego są organizacje skautowe z 3 krajów – Stanów Zjednoczonych, Kanady i Meksyku.

Do zobaczenia!