Prezydent RP na Wędrowniczej Watrze!

Olga Junkuszew
24/08/2023
~ 2 min czytania
fot. Marek Borawski/KPRP

Pan Prezydent Andrzej Duda (Protektor ZHP) wraz z Naczelniczką ZHP hm. Martyną Kowacką oraz komendantką tegorocznej Wędrowniczej Watry phm. Roksaną Szparą wspólnie rozpalili ognisko rozpoczynające coroczny zlot członków ZHP w wieku 16-21.

Wędrownicza Watra to cykliczny, ogólnopolski zlot w ZHP organizowany dla wędrowników. Co roku bierze w nim udział kilkaset młodych ludzi, którzy chcą być aktywnymi członkami lokalnych społeczności, liderami, osiągać mistrzostwo w różnych dziedzinach. Rozpoczęcie tegorocznego zlotu było wyjątkowym wydarzeniem ze względu na wizytę głowy państwa - Pana Andrzeja Dudy, a także obecność przedstawicieli władz samorządowych oraz organizacji harcerskich i skautowych.

Była to okazja do wspólnego celebrowania harcerskich wartości przy tradycyjnym ognisku, któremu towarzyszył dźwięk gitary. Pan Prezydent opowiedział obecnym harcerkom i harcerzom gawędę, podkreślając, że harcerstwo uczy życia, a także, że bycie harcerzem było jednym z najlepszych momentów w jego życiu.

Protektor ZHP odniósł się także do zbliżającego się Światowego Jamboree Skautowego, które odbędzie się w 2027 roku w Gdańsku: Jamboree to wydarzenie, o którym moje pokolenie marzyło, a nie wolno nam było na nie jechać. To było święto wolnych ludzi, a nie żyliśmy wtedy w wolnym kraju.  Wy, którzy jesteście na Watrze - będziecie tworzyć Jamboree w Polsce. To musi być takie wydarzenie, jakie ja sobie wyobrażałem jako dziecko - wielkie, światowe spotkanie skautów. Chcę, by wszyscy doznali naszej polskiej gościnności.

Ponad pół tysiąca wędrowniczek i wędrowników będzie zdobywać nowe sprawności na całe życie podczas zlotu do 27 sierpnia i zgodnie ze słowami Pana Prezydenta - będą uczyć się życia dzięki harcerstwu oraz przeżywać jedne z najlepszych momentów w swoim życiu.

fot. Marek Borawski/KPRP