Wydział Zagraniczny będzie kontynuował swoją działalność w zakresie realizowania polityki zagranicznej, współpracy z innymi organizacjami skautowymi, instytucjami i podmiotami zajmującymi się sprawami międzynarodowymi oraz sprawami Polonii i Polaków za granicą.
Istotnym zadaniem wydziału jest współpraca z pełnomocnikami i pełnomocniczkami komendantów chorągwi ds. zagranicznych, dbanie o ich rozwój i wymianę doświadczeń, wspieranie ich w rozwijaniu współpracy międzynarodowej w hufcach, drużynach i gromadach, tak aby każda osoba w ZHP, od zucha do seniorki/seniora, mogła korzystać z przynależności naszej organizacji do globalnego ruchu skautowego.
Kolejne ważne zadania wydziału to przygotowywanie przedstawicieli ZHP do udziału w konferencjach, seminariach, zlotach skautowych i innych przedsięwzięciach międzynarodowych oraz wspieranie komend reprezentacji ZHP na wydarzenia międzynarodowe, organizowanie i koordynowanie oficjalnych wizyt oraz seminariów międzynarodowych w Polsce, tłumaczenie i upowszechnianie materiałów i programów skautowych, koordynowanie i wspieranie współpracy jednostek ZHP z organizacjami i środowiskami harcerskimi za granicą oraz wykonywanie innych działań, wynikających z „Zasad współpracy zagranicznej jednostek ZHP” (Uchwała Głównej Kwatery ZHP nr 164/2016 z 3 XI 2016 r.)
- Dbanie o międzynarodowy wymiar wszystkich obszarów działania ZHP.
- Wspieranie chorągwi i hufców w prowadzeniu współpracy międzynarodowej.
- Współpraca międzynarodowa na każdym poziomie organizacji, w tym na szczeblu lokalnym.
- Współpraca z organizacjami i środowiskami harcerskimi (polskimi) za granicą.
- Relacje z WOSM/WAGGGS/ISGF, w tym z ICCS i ICCG.
- Programy i akcje światowe (SCENE, SWA, FreeBeingMe, JOTA-JOTI i inne).
- Współpraca ze skatingiem niemieckim.
- Współpraca ze skautingiem w krajach grupy V4B3 (państwa Grupy Wyszehradzkiej i kraje bałtyckie) – tzw. Grupy Krakowskiej.
- Udział reprezentacji ZHP w wydarzeniach międzynarodowych.
- Udział skautów/skautek w przedsięwzięciach ZHP.
- Transfer wiedzy i dobrych praktyk z organizacji skautowych do Polski i w drugą stronę.
- Budowanie pozycji Polski w świecie.
- Budowanie i promowanie postawy otwartości na świat i jego różnorodność.
- Współpraca zagraniczna związana z działaniami pomocowymi ZHP dla Ukrainy.
Kierowniczką wydziału jest hm. Ewa Lachiewicz-Walińska (Chorągiew Stołeczna). Wydział podlega naczelniczce ZHP hm. Martynie Kowackiej. Wydział ściśle współpracuje z komisarzami zagranicznymi ZHP hm. Moniką Dreik i phm. Matuszem Janikiem oraz sekretarzem ISGF hm. Teresą Tarkowską-Dudek.
- reprezentowanie ZHP oraz interesów ZHP na arenie międzynarodowej w organizacjach, których ZHP jest członkiem tj. WOSM, WAGGGS, ISGF, ICCS, ICCG,
- przygotowywanie delegacji oraz reprezentowanie ZHP na konferencjach światowych, regionalnych, seminariach i innych spotkaniach,
- współpraca, kontakty i dbanie o właściwe relacje z innymi organizacjami skautowymi oraz organizacjami światowymi,
- wpływanie na kierunki rozwoju współpracy zagranicznej w organizacji oraz przekazywanie informacji do wewnątrz Związku,
- dbanie o zwiększanie świadomości przynależności do WAGGGS, WOSM, ISGF, ICCS, ICCG,
- promowanie i udział we wdrażaniu inicjatyw i oferty edukacyjnej organizacji światowych i ich organizacji członkowskich w ZHP, możliwości współpracy zagranicznej oraz przedstawianie propozycji ZHP na forum międzynarodowym.
W Wydziale Zagranicznym funkcjonuje kilka zespołów, ale w tej rekrutacji chcemy Was zachęcić do popatrzenia na swoje kompetencje, umiejętności i pasje „zagraniczne” bez konieczności wkładania ich w dodatkowe ramy. Spójrzcie na siebie oczami przyszłej instruktorki/instruktora Wydziału Zagranicznego. Zaangażowanie w pracę któregoś z zespołów będzie sprawą drugorzędną i zmienną, może ewoluować wraz z pojawiającymi się nowymi zadaniami, jak i z rozwojem Waszych umiejętności, pozyskiwaniem doświadczenia i rozpoznawaniem nowych kompetencji.
Kogo rekrutujemy?
Instruktorki i instruktorów Wydziału Zagranicznego
- posiadanie co najmniej stopnia podharcmistrzyni/podharcmistrza,
- zainteresowanie co najmniej jednym z kluczowych obszarów działania WZA,
- gotowość do wychodzenia z inicjatywą oraz realizowania w sposób systematyczny przyjętych zadań,
- gotowość do ciągłego rozwijania swoich umiejętności, aby jak najlepiej pełnić służbę.
- Umiejętność pracy w zespole rozproszonym (motywacja, samoorganizacja, praca zdalna).
- Znajomość języka angielskiego w mowie i piśmie na poziomie co najmniej komunikatywnym.
- Posiadanie doświadczenia w zakresie współpracy zagranicznej co najmniej na szczeblu hufca.
Dodatkowe:
- posiada szeroką, stale pogłębianą wiedzę, dotyczącą ruchu skautowego (skautingu i guidingu), jego historii i teraźniejszości.
- Posiada szeroką, stale pogłębianą wiedzę, dotyczącą ZHPpgK i polskiego harcerstwa za granicą. Zna bieżącą sytuację dotyczącą relacji ZHP z tymi organizacjami.
- Potrafi uzasadnić sens przynależności ZHP do WOSM, WAGGGS, ICCS, ICCG, ISGF.
- Ma poszerzoną wiedzę na temat różnych programów WOSM i WAGGGS, umie ją wykorzystać na każdym szczeblu organizacji.
- Kreuje „Zasady współpracy zagranicznej jednostek ZHP”.
- Zna różnorodne formy współpracy zagranicznej, potrafi zainicjować, zaplanować i zrealizować formy na szczeblu centralnym.
- Potrafi budować i rozwijać współpracę zagraniczną na szczeblu ogólnopolskim.
- Potrafi ocenić potrzeby Związku w dziedzinie współpracy zagranicznej i zaplanować ich realizację.
- Potrafi wspierać system współpracy zagranicznej na szczeblu chorągwi i hufca.
- Zna źródła finansowania współpracy zagranicznej, które wykorzystać można do wsparcia działań realizowanych na szczeblu centralnym.
- Potrafi zorganizować przedsięwzięcie poszerzające wiedzę na temat współpracy zagranicznej na każdym poziomie organizacji.
- Potrafi przygotować członków reprezentacji ZHP do udziału w międzynarodowym przedsięwzięciu, także w środowisku wielokulturowym.
- Potrafi rozwijać relacje z organizacjami partnerskimi, kreować wymianę doświadczeń, tworzyć wspólne przedsięwzięcia.
- Swobodnie porozumienia się w wybranym języku obcym. Zna język angielski w stopniu komunikatywnym.
- Potrafi kierować zespołem.
Pierwszym etapem naboru jest przesłanie ankiety: ankieta rekrutacyjna, do której należy załączyć opinię komendanta chorągwi.
Na zgłoszenia czekamy do 30 września 2022 r. Drugim etapem naboru są rozmowy instruktorskie właściwego kierownika zespołu/wydziału ze zgłoszonymi instruktorami.