Przesłanie Przewodniczącej WAGGGS na Światowy Dzień Myśli Braterskiej

Maja Pawińska
22/02/2021
~ 3 min czytania

Bardzo się cieszę, że mogę wraz z Wami wszystkimi świętować kolejny Światowy Dzień Myśli Braterskiej, obchodzony przez skautki od 1926 roku. Dziś przeżywamy radość z powodu łączących nas siostrzanych więzi i celebrujemy wpływ, jaki wywierają nasze działania na całym świecie i w naszych społecznościach lokalnych. Każdego roku zbieramy fundusze, aby wspierać niesamowite projekty, które pomagają zmienić życie dziewcząt i młodych kobiet, organizujemy zajęcia i łączymy się ze sobą za pośrednictwem pocztówek lub e-maili.

Chociaż jest to dzień świętowania, w tym roku Światowy Dzień Myśli będzie wyglądał trochę inaczej. Ponieważ na całym świecie wciąż odczuwamy wpływ COVID-19, większość działań, w których normalnie uczestniczyłybyśmy osobiście, będzie odbywać się online. Globalna pandemia przyniosła wiele zmian w naszej pracy, powstrzymała plany i uniemożliwiła wspólne spotkania. Mimo to pokazałyśmy, że jako ruch skautek jesteśmy wspólnotą i byłam bardzo dumna - choć nie zaskoczona - czytając o niesamowitych sposobach, w jakie przewodniczki i skautki na całym świecie zareagowały na pandemię, oferując wsparcie i przejmując inicjatywę w swoich społecznościach. Począwszy od szycia maseczek przez rozprowadzanie niezbędnych materiałów wśród potrzebujących do prowadzenia kampanii informacyjnych, uczestnicy naszego ruchu stali się wspaniałymi latarniami nadziei w trudnych czasach.

Temat tegorocznego Światowego Dnia Myśli Braterskiej brzmi Razem na rzecz pokoju. To dla nas świetna okazja, aby pomyśleć o znaczeniu pokoju i rozwiązywania konfliktów oraz o mocnych stronach naszego ruchu. Jesteśmy również zjednoczone z naszymi braćmi ze Światowej Organizacji Ruchu Skautowego, którzy dziś łączą się z nami, obchodząc Dzień Założyciela.

Odkąd w roku 2016 zostałam członkinią Komitetu Światowego WAGGGS, obserwowałam wiele zmian, dokonujących się w naszym ruchu i z dumą mogę stwierdzić, że zawsze potrafiłyśmy się dostosować i reagować na to, co działo się w otaczającym nas świecie. Pragnę życzyć Wam wszystkim radosnego Światowego Dnia Myśli Braterskiej i podziękować za całoroczny trud nad utrzymaniem płomienia żeńskiego ruchu skautowego wszędzie tam, gdzie jesteście.

Heidi Jokinen                                           

Przewodnicząca Komitetu Światowego WAGGGS

tekst oryginalny: https://www.wagggs.org/en/blog/world-thinking-day-message-our-chair/