29 września 2021 roku w pałacu Belwederskim odbyła się uroczysta gala podsumowująca IX edycję konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza, który co roku wyłania najlepsze prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.

Wśród gości uroczystej gali obecni byli:

• pan Marek Rymsza, doradca Prezydenta RP,
  • druh hm. Grzegorz Woźniak, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego,
  • pan Radosław Brzózka, Szef Gabinetu Politycznego Ministra Edukacji,
  • pani poseł Małgorzata Sekuła-Szmajdzińska, przewodnicząca Parlamentarnego Zespołu Przyjaciół Harcerstwa,
  • druhna pwd. Joanna Pawłowska, skarbnik ZHP,
  • druh phm. Paweł Bezak, dyrektor Muzeum Harcerstwa.

Ciepłe słowa w swoim liście skierowała do zebranych pani Elżbieta Witek Marszałek Sejmu RP .

W tym roku zgłoszono 32 prace naukowe, 14 z nich zostało nagrodzonych.

Komisja pod przewodnictwem prof. zw. dr. hab. hm. Adama Massalskiego wyłoniła laureatów w kategoriach: praca licencjacka, magisterska oraz publikacja a także wyróżniła autorów prac w kategoriach: praca licencjacka oraz magisterska.

– w kategorii praca LICENCJACKA otrzymali:

1. Magdalena Tutaj za pracę „Kształtowanie twórczości u dzieci w wieku wczesnoszkolnym w gromadzie zuchowej”
  2. Magdalena Bigewska za pracę „Znaczenie obrzędów przejścia w procesie stawania się harcerzem”
  3. Krzysztof Baniak za pracę „Związek Harcerstwa Polskiego jako środowisko rozwoju kompetencji  zawodowych człowieka”
  4. Szymon Grahl za pracę „Sukces wychowawczy Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej w 30-lecie jego istnienia”

– w kategorii praca MAGISTERSKA:

1. Anna Gibas za pracę „Wychowawcze aspekty gromad zuchowych”.
  2. Agnieszka Kmin za pracę „ Sposoby rozumienia kategorii samorozwój przez dzieci zaangażowane w działalność zuchową”.
  3. Natalia Olszyńska za pracę „Pozafinansowe czynniki motywacyjne do pracy w organizacji pozarządowej  na przykładzie Związku Harcerstwa Polskiego”.
  4. Agata Żakiet za pracę „Działalność Hufca ZHP w Żychlinie”.

Laureatami IX. edycji konkursu Związku Harcerstwa Polskiego im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej zostali:

–  w kategorii praca LICENCJACKA:

1. Nagroda III stopnia trafiła do Anny Mroczek za pracę „Socjolekt szwedzkich skautów”.
  2. Nagroda II stopnia do Katarzyny Polit za pracę „Znaczenie cech i umiejętności lidera nabytych w Związku Harcerstwa Polskiego dla dalszego życia zawodowego instruktorów”.
  3. Nagroda I stopnia do Weroniki Stelmachowskiej za pracę „Działalność środowiska harcerskiego w społeczności lokalnej. Monografia środowiska Harcerskiego ZHR działającego w Zalesiu Górnym”.

– w kategorii praca MAGISTERSKA:

1. Nagroda II stopnia trafiła do Marty Włodarczyk za pracę „Postacie historyczne jako patroni drużyn i hufców Związku Harcerstwa Polskiego w latach 1956-2019”.
  1. Nagroda I stopnia do Ewy Sobolewskiej za pracę „KULTURA ORGANIZACYJNA OPARTA NA WARTOŚCIACH, SYMBOLACH I ZWYCZAJACH HARCERSKICH NA PRZYKŁADZIE HUFCA ZHP KRAKÓW – NOWA HUTA”.

– w kategorii PUBLIKACJA:

1. Nagrodę I stopnia otrzymali Krzysztof Gajdka i Józefa Mentel za pracę „Harcerskie wspomnienia z żeglarskim akcentem”.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie:

• prof. dr hab. hm. Adam Massalski – przewodniczący komisji
  • dr hm. Ewa Palamer-Kabacińska
  • dr hm. Jakub Czarkowski
  • dr hm. Marek Jedynak
  • dr hab. hm. Jarosław Balon
  • prof. UAM dr hab. hm. Zbigniew Pilarczyk
  • dr Teresa Lewandowska-Kidoń
  • prof. dr hab. hm. Grzegorz Nowik
  • płk dr hab. Juliusz Tym

Serdecznie gratulujemy druhnom i druhom nagrodzonym w tegorocznej edycji konkursu, a wszystkim osobom, które wzięły udział w konkursie, bardzo dziękujemy za pracę włożoną w rozwój ruchu harcerskiego i jego dorobku naukowego.