Czuwam dla Ziemi - #sprzątaMy

Jakub Lasek
27/04/2021
~ 2 min czytania

W ramach służby podjęliśmy się sprzątania kompleksu leśnego, znajdującego się w pobliżu miasta Gorlice. Naszym niezawodnym partnerem, nie tylko tej akcji, bo współpracujemy na wieli innych płaszczyznach, były Lasy Państwowe Nadleśnictwo Gorlice.

Pomysł wziął się z tego, ze bardzo często mamy zbiórki w lesie, lub sami spacerujemy i widzimy ze w lesie przybywa śmieci. Dodatkowo pojawiła się propozycja akcji Czuwam! Dla Ziemi we współpracy z Lasami Państwowymi, które zapewniały worki, rękawice i odbiór odpadów. Wszystko podane na tacy, wystarczyło tylko trochę chęci aby zrobić coś pożytecznego dla lasu. Mało kto wie, jakim zagrożeniem dla mieszkańców lasu - zwierząt są śmieci.

Dzięki naszej akcji mieszkańcy Gorlic i Gminy Gorlice mogą cieszyć się z uroków lasu, bez konieczności patrzenia na śmieci, które w nim były. Mamy nadzieje, że promocja naszej akcji na stronie nadleśnictwa Gorlice oraz w mediach społecznościowych nagłośni problem śmieci w lesie, które nie spadają w nieba i zachęci innych do sprzątania, nawet może od takiego najprostszego, sprzątania po sobie.

21 Drużyna Harcerska Leśni z Hufca ZHP im. hm Marii Rydarowskiej w Gorlicach, Chorągwi Krakowskiej realizowała służbę w ramach akcji Czuwam! Dla Ziemi oraz akcji #sprzątaMy we współpracy z Lasami Państwowymi, w naszym przypadku z Nadleśnictwem Gorlice. W ramach akcji posprzątaliśmy kompleks leśny "Rozbój" znajdujący się w pobliżu miasta Gorlice. Podczas kilkugodzinnego sprzątania zebraliśmy kilkadziesiąt litrów śmieci. Podczas akcji towarzyszyli nam leśnicy z Nadleśnictwa Gorlice, które zapewniło worki, rękawice, środki do dezynfekcji. W kolejnej akcji mamy zamiar posprzątać odcinek szlaku turystycznego prowadzącego obok rezerwaty przyrody Jelenia Góra.