14. kwietnia drugi raz będziemy obchodzić Święto Chrztu Polski, które zostało ustanowione jako upamiętnienie historycznego wydarzenia datowanego na Wielką Sobotę 14 kwietnia 966 roku.

Podczas pierwszej pielgrzymki do Polski święty Jan Paweł II wracając myślami do swojego chrztu nawiązał do znaku, jakim jest chrzcielnica. Szczególną czcią otaczał chrzcielnicę w wadowickim kościele parafialnym. Powiedział wówczas: „Przy tej chrzcielnicy zostałem przyjęty do łaski Bożego synostwa i wiary Odkupiciela mojego, do wspólnoty Jego Kościoła w dniu 20 czerwca 1920 roku. Chrzcielnicę tę już raz uroczyście ucałowałem w roku tysiąclecia chrztu Polski jako ówczesny arcybiskup krakowski. Potem uczyniłem to po raz drugi (…), na 50. rocznicę mojego chrztu, jako kardynał, a dzisiaj po raz trzeci ucałowałem tę chrzcielnicę, przybywając z Rzymu jako następca św. Piotra” (Wadowice, 7 czerwca 1979).

We wtorek przypada kolejna rocznica Chrztu Polski – doniosłego historycznego wydarzenia, które miało dla naszego narodu wymiar nie tylko religijny, ale również państwowy. Dla każdego chrześcijanina chrzest to początek życia wiary, nowe narodziny. Niech zbliżające się święto Chrztu Polski i minione Triduum Paschalne będą dla nas zachętą do pochylenia się nad znaczeniem chrztu nie tylko w wymiarze historycznym, ale również naszym osobistym.

Polska jako państwo przyjęła chrzest w Wielką Sobotę 14 kwietnia 966. Warto wobec tego zadać sobie pytanie, czy znacie datę swojego chrztu? Może to dobra okazja, by ją poznać lub sobie przypomnieć.

Cztery lata temu – 14 i 15 kwietnia 2016 roku w Gnieźnie, Poznaniu i na Ostrowie Lednickim odbyły się główne obchody 1050. rocznicy Chrztu Polski. Wówczas w radosnej atmosferze świętowaliśmy to ważne wydarzenie w historii naszej ojczyzny. Także Związek Harcerstwa Polskiego czynnie włączył się w to świętowanie. Z tej okazji powstały propozycje programowe „Dawno, dawno temu, kiedy wszystko się zaczęło” oraz „Zalogowani poprzez chrzest”. Chcielibyśmy je dzisiaj przypomnieć, aby pomogły zrozumieć, jak ważnym wydarzeniem było przyjęcie chrztu przez księcia Mieszka I. Ciekawe materiały znajdziecie także na stronie Święta Chrztu.

Niech zbliżające się święto Chrztu Polski będzie okazją do refleksji nad znaczeniem chrztu dla każdej harcerki i każdego harcerza.

autor: ks. hm. Mateusz Kubiak
WWDiR GK ZHP