Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych. Wiele osób wybierze się w listopadzie na cmentarze, aby uczcić pamięć swoich bliskich.

Ale są w Polsce groby ludzi, o których nie ma kto pamiętać. Są cmentarze, których nikt już nie odwiedza, nie stawia świeczki. Bliscy pochowanych tam osób już nie żyją, wyjechali lub zostali usunięci przemocą, albo obawiają się przybyć na grób żołnierza, który przyniósł wojenną pożogę.

W naszą tradycję wpisana jest pamięć o osobach zmarłych i miejscach ich spoczynku. Często informacje o osobach pochowanych gdzieś w lesie czy na łące przekazywane były ustnie z pokolenia na pokolenie, aby odnawiać napis, stawiać krzyż lub inny symbol religijny i żeby nikt przypadkiem nie naruszył mogiły. Szczególna odpowiedzialność w tym zakresie spoczywa na władzach państwowych, centralnych i lokalnych. Powinny one otaczać miejsca pochówku troską i nie dopuszczać do aktów wandalizmu lub wręcz barbarzyństwa. Nic jednak nie zastąpi zaangażowania zwykłych obywateli, w tym wiernych Kościołów i innych Wspólnot Religijnych.

Dlatego apelujemy do wrażliwości każdego człowieka. Nie bądźmy obojętni wobec aktów wandalizmu. Bez względu na to, jakiego wyznania, światopoglądu, narodowości i przynależności państwowej byli pochowani tam zmarli, niech miejsca ich spoczynku będą szanowane, niech towarzyszy im zaduma nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością.

Apelują Bp Jerzy Samiec Prezes Polskiej Rady Ekumenicznej i Biskup Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP, Abp Stanisław Gądecki Metropolita Poznański i Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, Pan Michael Schudrich Naczelny Rabin Polski oraz Pan Tomasz Miśkiewicz Mufti Rzeczypospolitej Polskiej i Przewodniczący Najwyższego Kolegium Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

Całość Apelu Kościołów i związków wyznaniowych w Polsce na dzień 1 listopada 2020 r. można Apel_o_cmentarzach_26.10.2020.

Zachęcamy również do lektury poradnika Godnosc_nie_umiera_26.10.2020 (002) wydanego przez Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich.