Pełnij służbę #odpowiedzialnie

ZHP
20/03/2020
~ 3 min czytania
Pełnoletni harcerze i instruktorzy ZHP pełnią służbę podczas pandemii koronawirusa. Prosimy o zapoznanie się z zaktualizowanymi wytycznymi dotyczącymi zasad bezpieczeństwa podczas pełnienia takiej służby. Pochodzą one od Głównego Inspektoratu Sanitarnego (17.03.2020) oraz zostały zaktualizowane o informacje otrzymane z Ministerstwa Zdrowia. Wytyczne dotyczące zasad bezpieczeństwa przede wszystkim przy służbie na rzecz osób starszych w związku z epidemią COVID-19 obowiązujące w ZHP (19.03.2020)
 1. Służbę mogą pełnić tylko pełnoletni członkowie Związku Harcerstwa Polskiego.
 2. Podjęcie służby jest dobrowolne.
 3. Przed podjęciem służby powiadom o tym zamiarze komendanta właściwego hufca.
 4. Pamiętaj, aby przede wszystkim dbać o swoje bezpieczeństwo.
Ogólne zasady
 1. Zanim podejmiesz się służby, ustal, czy ta osoba naprawdę potrzebuje pomocy, aby zredukować możliwość niepotrzebnego kontaktu (przede wszystkim) między osobami młodszymi a starszymi.
 2. Upewnij się, że osoba, której chcesz pomóc (i jej domownicy), czują się dobrze: Nie wykazują objawów chorobowych, nie przebywają w kwarantannie lub izolacji i nie znajdują się w grupie ryzyka (oznacza to, że w ciągu ostatnich 14 dni nie znajdowali się w otoczeniu osób objętych nadzorem Państwowego Inspektora Sanitarnego lub w krajach oznaczonych przez WHO jako „Local transmission”).
 3. O ile to możliwe, kontaktuj się tylko przez telefon albo przez SMS-y.
 4. Należy zminimalizować częstotliwość wizyt, np. robić zakupy raz na 3-4 dni.
 5. W miarę możliwości należy pomagać głównie osobom mieszkającym w najbliższym sąsiedztwie.
 6. Staraj się pomagać tylko jednej osobie potrzebującej naraz.
Zakupy
 1. Zakupy najlepiej wykonywać w rękawiczkach ochronnych.
 2. Przed założeniem rękawiczek umyj i zdezynfekuj ręce, po zdjęciu również.
 3. Za zakupy najlepiej zapłać zbliżeniowo, bez potrzeby podawania numeru PIN na terminalu (czyli do 100 zł).
 4. Robiąc zakupy, nie korzystaj z komunikacji publicznej – lepiej na zakupy wybrać się pieszo, rowerem czy samochodem prywatnym.
 5. Kupuj tylko pakowane produkty; unikaj kupowania rzeczy, których mogło dotykać więcej osób.
 6. Unikaj robienia zakupów w dużych sklepach — wybieraj małe sklepiki.
 7. Do robienia zakupów najlepiej użyć jednorazowej (wcześniej nieużywanej) reklamówki – należy poinformować osobę, której pomagamy, aby czym prędzej wyjęła zakupy z reklamówki, wyrzuciła ją i dokładnie umyła ręce.
Rozliczenie o dostarczenie zakupów
 1. Listę zakupów i zwrot wydatków za zakupy lepiej przekazać w formie elektronicznej, a nie na kartce czy w gotówce.
 2. Za zakupy powinien płacić senior.
 3. W przypadku, gdy pomagamy znajomej osobie, możemy ustalić z nią, że rozliczenie nastąpi dopiero o zakończeniu epidemii.
 4. Lepiej zostawić zakupy pod drzwiami, nie wchodzić do domu osoby starszej czy schorowanej – nie narażać jej tym samym na możliwość zarażenia.
 5. Warto kontaktować się telefonicznie, aby ustalić konkretną godzinę doręczenia zakupów.
 6. Jeśli osoba ta zaprasza cię, aby wejść do środka stanowczo odmów — jeśli czujesz, że ma potrzebę porozmawiać, zadzwoń do niej.
Pomoc i wsparcie psychologiczne dla osób starszych jest teraz szczególnie ważne — możesz wybrać kontakt telefoniczny i włączyć się w akcję #zadzwońdoseniora. Pamiętać trzeba, że zawsze jest się potencjalnym nosicielem patogenu – czy to na skórze, na ubraniach, czy w wydychanym powietrzu.