Indywidualnie lub w grupie, ale zawsze na świeżym powietrzu. Takie są główne założenia propozycji programowej „Leśne Harce”, która została przygotowana specjalnie na #harcerskielato 2020.

„Zamknij oczy i wyobraź sobie, że spacerujesz po lesie. Dużą część lasu zasłania mgła, która z każdym twoim krokiem się podnosi. Las odsłania przed tobą swoje największe tajemnice” – tak zaczyna się wyjątkowa przygoda, w którą tego lata wyruszyć mogą harcerki i harcerze.

„Leśne Harce” to propozycja, na podstawie której można opracować nieobozowy program pracy gromad, drużyn i zastępów – czyli dedykowana tym, którzy nie wyjeżdżają na wypoczynek harcerski, a będą chcieli regularnie spotykać się w wakacje.

Z propozycji można skorzystać w całości, wybrać interesujące elementy lub potraktować ją jako inspirację – również do zaplanowania form wyjazdowych. „Leśne Harce” będą zawierały propozycje aktywności na świeżym powietrzu do zrealizowania w lasach, parkach, w otoczeniu natury.

„Leśne Harce” to serie materiałów dla każdej z metodyk, które będą sukcesywnie ukazywały się w trakcie wakacji. Proponowana tematyka:

• Cześć I – Las
  • Część II – Planowanie wyprawy do lasu
  • Cześć III – Terenoznastwo, orientacja w terenie
  • Część IV – Przebywanie w lesie
  • Część V – Poznanie mieszkańców lasu – zachowanie wobec nich
  • Część VI – Mądre biwakowanie w zgodzie z naturą

Materiały dla zuchów, harcerzy i harcerzy starszych będą zawierały część edukacyjną dotyczącą tematu, linki do polecanych filmików, spis sprawności obejmujących tematykę leśną, propozycję działania na świeżym powietrzu dla małych grup, związane z poznawaniem przyrody i siebie.

Materiał dla wędrowników będzie zawierał serię artykułów na temat zaplanowania, przygotowania i realizacji mikrowypraw oraz realizacji programu harcerskiego trakcie ich trwania.

Zachęcamy do odwiedzenia strony www.lesneplemiona.zhp.pl, na której regularnie pojawiać się kolejne propozycje.