15 sierpnia w całej Polsce obchodzone jest Święto Wojska Polskiego na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Jak co roku w obchody uroczystości włączyli się harcerki i harcerze Związku Harcerstwa Polskiego.

Zachowywanie pamięci o ważnych wydarzeniach jest częścią wychowania obywatelskiego. W przeddzień 100. rocznicy Bitwy Warszawskiej w ponad 30 miejscach w Polsce i 7 miejscach w Ukrainie harcerze i skauci zapalili „Płomień Braterstwa”, aby podkreślić pozytywne momenty z naszej wspólnej historii, które mogłyby nas jednoczyć i budować relacje na przyszłość.

15 sierpnia harcerki i harcerze w całej Polsce wzięli udział w uroczystościach, organizowali zbiórki i spotkania. W „Cudzie nad Wisłą” brali udział także harcerze — w Armii Ochotniczej było ich ponad 9 000. Dodatkowo kilkanaście tysięcy pełniło służbę pomocniczą jako łącznicy czy sanitariusze.

W uroczystościach upamiętniających 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej wzięli udział także przedstawiciele władz ZHP. Naczelniczka ZHP hm. Anna Nowosad uczestniczyła w uroczystej odprawie wart przez grobem Nieznanego Żołnierza, a wiceprzewodnicząca ZHP hm. Dorota Całka wzięła udział w widowisku „1920. Wdzięczni bohaterom”.

Związek Harcerstwa Polskiego kształtuje kolejne pokolenia młodych Polaków na aktywnych obywateli. Biorąc udział w ważnych dla naszego kraju rocznicach harcerze i harcerki uczą się, czym jest patriotyzm i obywatelska postawa.