22-24 listopada w Harcerskim Ośrodku Morskim w Pucku odbyła się Zbiórka Skórzanych Sznurów. Z całej Polski przyjechało ponad 50 instruktorek i instruktorów, którzy pełnią służbę w wydziałach i zespołach Głównej Kwatery ZHP. Był czas podsumowań, planowania oraz chwila na refleksję nad bieżącymi działaniami.

Podczas sobotniej części zbiórki instruktorzy i instruktorki Głównej Kwatery ZHP, którzy niedawno zostali mianowani na funkcję, otrzymali z rąk naczelniczki ZHP hm. Anny Nowosad plakietki i suwaki oznaczające pełnioną przez nich funkcje.

Następnie zespoły i wydziały zaprezentowały swoje sukcesy, które miały miejsce w 2019 roku. Emocjonującym elementem zbiórki była gra miejska, podczas której uczestnicy mieli okazję zwiedzić Puck, porozmawiać na bieżące tematy dotyczące ZHP oraz poznać osoby z innych zespołów i wydziałów.

Niezmiernie ważnym elementem spotkania było niedzielne planowanie roku 2020 – był to moment między innymi na zauważenie powiązań pomiędzy działaniami poszczególnych zespołów i wydziałów. Takie szersze spojrzenie pozwoliło dokonać korekty planów pracy na rok 2020.

Zbiórka ta była drugim plenarnym spotkaniem instruktorek i instruktorów Główne Kwatery ZHP w tej kadencji władz naczelnych.

Zbiórki Skórzanych Sznurów odbywają się cyklicznie, zazwyczaj raz w roku. Na różne funkcje w Głównej Kwaterze ZHP mianowanych jest ponad 300 instruktorów ze wszystkich chorągwi Związku Harcerstwa Polskiego.