„Generał Józef Haller – patriota, żołnierz, polityk” to tytuł wykładu, który 7 maja 2019 roku w Małej Auli Gmachu Głównego Politechniki Warszawskiej wygłosił prof. dr hab. Tomasz Panfil. Następnie, w Kościele Najświętszego Zbawiciela, odbyło się odsłonięcie popiersia Generała Józefa Hallera.

We wtorkowych uroczystościach wzięli udział przedstawiciele ZHP – wolontariusze Muzeum Harcerstwa – hm. Hanna Murawska i hm. Andrzej Pokrzywa. Projekt realizowany jest w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości.

Generał Józef Haller był naczelnikiem ZHP, żołnierzem i politykiem, który znakomitą część swojego życia poświęcił walce o wolną Polskę. Działał w rodzącym się ruchu skautowym i Towarzystwie Gimnastycznym „Sokół”. Jako instruktor wojskowy współtworzył tajne kursy żołnierskie, podoficerskie i oficerskie dla młodzieży polskiej oraz drużyny „Sokoła”. Brał udział między innymi w tworzeniu projektu Krzyża Harcerskiego.