1 sierpnia 1944 roku wybuchło Powstanie Warszawskie. Z tej okazji dokładnie w 75. rocznicę tego wydarzenia ruszyła platforma „Przeszłość tworzy przyszłość” poświęcona znakowi Polski Walczącej.

Nieodłącznym atrybutem tamtych czasów był znak Polski Walczącej i to właśnie jemu poświęcony jest projekt „Przeszłość tworzy przyszłość”. W dzisiejszych czasach mamy do czynienia z kontrowersyjnymi poglądami, nadinterpretacją, przywłaszczaniem symbolu, jakim jest znak Polski Walczącej. Gdy jedni kojarzą ten znak z walką o wolną i niepodległą Polskę, inni wykorzystują go do głoszenia zgoła innych poglądów.

Głównym celem projektu jest edukacja dzieci i młodzieży. Projekt zakłada przedstawienie wartości ukrytych w znaku Polski Walczącej, jego historii, okoliczności w jakich powstał i był wykorzystywany. Nauka szacunku do znaku, poruszenie tematu nadużywania symbolu oraz przeciwstawianiu się „gloryfikacji” wojny to również bardzo ważne kwestie poruszane w projekcie.

Na stronie internetowej znajdują się trzy główne zakładki.

  1. Wiedza – informacje związane ze znakiem Polski Walczącej, tj. historia powstania i wykorzystywania oraz wartości i jego przesłanie.
  2. Edukacja – scenariusze zajęć do przeprowadzenia w klasie lekcyjnej oraz na zbiórce harcerskiej, dostosowane do rozwoju dzieci, podzielone na 4 grupy, odpowiednio do wieku: 6-9, 10-12, 13-15 oraz 16-21 lat.
  3. Gry i zabawy – pozyskiwanie wiedzy przez dzieci i młodzież poprzez połączenie gier interaktywnych z informacjami historycznymi.

Platforma jest dostosowana do potrzeb osób niedowidzących, dzięki czemu mogą one korzystać z wiedzy i edukacji zawartej na stronie w taki sam sposób jak osoby dobrze widzące. Dodatkowo strona internetowa napisana jest tak, aby można było z niej łatwo korzystać na telefonach i tabletach.

Po zapoznaniu się z platformą prosimy o wypełnienie ankiety oceniającej. Ankieta będzie aktywna do 30.09.2019 roku.

Zachęcamy do korzystania z materiałów zamieszczonych na platformie podczas zajęć szkolnych i zbiórek harcerskich.

Dofinansowane ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm jutra”.

 

Muzeum Historii Polski Patriotyzm jutra