Miana Kadry Wspierającej są jednym z narzędzi indywidualnego rozwoju zarówno kadry wspierającej, jak i kadry wychowawczej w zakresie kompetencji specjalistycznych. Miana Kadry Wspierającej stanowią potwierdzenie posiadania specjalistycznej wiedzy i umiejętności w określonych obszarach, opisanych w Mapie Kompetencji ZHP.
Kadra wspierająca to członkowie ZHP niebędący instruktorami, którzy pełnią funkcje wspierające działalność wychowawczą. Jakie to funkcje? Przede wszystkim te, które nie są wprost związane z działaniem drużyn i pracą drużynowych a do ich pełnienia potrzebna jest specjalistyczna wiedza i umiejętności, nie związane z byciem wychowawcą. Na pewno należy do nich zarządzanie finansami i majątkiem organizacji, ale mogą to być również techniczne zagadnienia z “działu” komunikacji i promocji. Statut ZHP już od kilku dobrych lat nie wymaga posiadania stopnia instruktorskiego od osób kandydujących na funkcję skarbnika (hufca, chorągwi, ZHP) – za tą zmiana przemawiały argumenty o tym, że fachowa wiedza jest tu ważniejsza od umiejętności wychowawczych. Czy da się łączyć te dwa równoległe światy – wychowania i zarządzania? Oczywiście – mamy przecież w gronie instruktorów specjalistów od finansów, księgowych, logistyków, fotografów i webmasterów. I tu definicja kadry wspierającej okazuje się być bardziej pojemna i otwiera na tę własnie grupę. Instruktorzy ZHP mogą także pełnić funkcje kadry wspierającej, o ile posiadają w tym zakresie odpowiednie umiejętności lub wiedzę specjalistyczną. Mogą tym samym ubiegać się o nadanie Miana Kadry Wspierającej, na równi z harcerskimi specjalistami, którzy nie wybrali ścieżki instruktora-wychowawcy.
Czym są “Miana Kadry Wspierającej”?
Miana Kadry Wspierającej są jednym z narzędzi indywidualnego rozwoju kadry wspierającej, jak i kadry wychowawczej w zakresie kompetencji specjalistycznych. Miana określają stopień kompetencji kadry w zakresie zagadnień wspierających działanie wychowawcze organizacji, takich jak np. promocja, finanse, zarządzanie majątkiem. Wymagane do poszczególnych stopni wiedza, umiejętności i doświadczenie są oparte o Mapę Kompetencji ZHP. Mapa zawiera w sobie listę konkretnych kompetencji opisanych na 3 poziomach: podstawowym, zaawansowanym i mistrzowskim m.in dla obszarów takich jak “gospodarka finansowa i majątkowa” oraz “relacje z otoczeniem”. Z racji tego, że ZHP jest organizacją wychowawczą, oczekujemy, by kadra wspierająca wraz z poszerzaniem swej specjalistycznej wiedzy rozwijała równolegle obszar „wiedzy o ZHP i Harcerskim Systemie Wychowawczym”, która pomoże lepiej rozumieć cele i sposób działania ZHP. I to również znajduje swoje odzwierciedlenie w wymaganiach dla poszczególnych mian.
Miana Kadry Wspierającej zostały zatwierdzone Uchwałą Głównej Kwatery ZHP nr 97/2019 z dnia 25 września 2019 r. w sprawie Regulaminu Mian Kadry Wspierającej.
Regulamin określa tryb oraz warunki nadawania Mian Kadry Wspierającej w następujących obszarach wspierających działanie wychowawcze organizacji:
- Miano Kadry Wspierającej w obszarze komunikacji i promocji (MKWP),
- Miano Kadry Wspierającej w obszarze gospodarki finansowej (MKWF),
- Miano Kadry Wspierającej w obszarze gospodarki majątkowej (MKWM).