6 maja 2019 r. w pałacu Belwederskim odbyła się uroczysta gala, podczas której poznaliśmy nagrodzonych i wyróżnionych w tegorocznej edycji konkursu im. hm. Olgierda Fietkiewicza na prace naukowe poświęcone tematyce harcerskiej.
To już 7. edycja konkursu, którego celem jest docenienie najlepszych prac naukowych, dotyczących szeroko rozumianej tematyki harcerskiej, a także upowszechnianie dorobku naukowego ruchu harcerskiego w Polsce.
Należy z wielkim szacunkiem i uznaniem przyjąć to, że opiekunowie prac licencjackich, magisterskich i doktoranckich poświęcają tyle czasu harcerstwu, że zachęcają studentów do podejmowania właśnie takiej tematyki. Serdecznie im za to dziękuję! — powiedział prof. zw. dr. hab. hm. Adam Massalski przewodniczący kapituły konkursu.
Zgromadzonych w Belwederze powitał pan Piotr Nowacki Doradca Prezydenta RP. Do zebranych ciepłe słowa w swoich listach skierowali pan Marek Kuchciński Marszałek Sejmu RP oraz pan Jarosław Gowin wiceprezes Rady Ministrów oraz minister nauki i szkolnictwa wyższego.
W waszych pracach można przeczytać jakie harcerstwo jest i jakie harcerstwo było. Dzięki nim możemy spojrzeć na cały ruch harcerskich trochę innymi oczami, co jest bardzo cenne — zwróciła się do uczestników konkursu hm. Anna Nowosad naczelniczka ZHP.
W tym roku do konkursu zgłoszonych zostało 41 prac, pośród nich nagrodzono i wyróżniono następujące:
Kategoria praca LICENCJACKA:
- Sylwia Mielczarek „Analiza socjolektu harcerskiego na podstawie słownictwa członków chorągwi ZHP z województw łódzkiego, świętokrzyskiego i pomorskiego” – nagroda I stopnia
- Maciej Wróbel „Badanie i analiza wizerunku Związku Harcerstwa Polskiego w oczach jego członków” – nagroda II stopnia
- Ewa Seweryn „Zarządzanie Związkiem Harcerstwa Polskiego i kreowanie jego wizerunku w latach 2016-2017” – nagroda III stopnia
Kategoria praca MAGISTERSKA:
- Karolina Krassowska „Wiedza harcerzy na temat kleszczy i chorób odkleszczowych – analiza porównawcza na tle analogicznej grupy młodzieży polskiej” – nagroda I stopnia
- Karolina Spychała (z d. Kasza) „Sukcesy w życiu prywatnym, zawodowym i społecznym osób wywodzących się ze środowisk harcerskich” – nagroda II stopnia
Kategoria PUBLIKACJA:
- Katarzyna Marszałek „Harcerska lista (nie)obecności. Analiza polskiej bibliografii harcerstwa za lata 1989/2017” – nagroda I stopnia
Dodatkowo komisja wyróżniła 11 prac:
Kategoria praca LICENCJACKA:
- Adrianna Raczkiewicz „Pozapłacowe sposoby motywowania pracowników w sektorze prywatnym i trzecim sektorze – analiza porównawcza na przykładzie firmy Hanpik Kielce Sp. z o.o. oraz Hufca ZHP Kielce-Południe”
- Katarzyna Nalewczyńska „Determinanty określające rolę Związku Harcerstwa Polskiego w kształtowaniu ruchu turystycznego dzieci i młodzieży”
- Aleksandra Karwala „Organizacja rachunkowości w organizacjach pozarządowych na przykładzie ZHP Chorągwi Dolnośląskiej im. Stefana Mirowskiego”
- Anna Mackiewicz „Harcerski System Wychowawczy na przykładzie Bialskich Drużyn Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej”
Kategoria praca MAGISTERSKA:
- Karolina Lorens (z d. Gołąbek) „Harcerz usieciowiony. Akceptacja zastępowania relacji społecznych przez relacje zapośredniczone przez media społecznościowe a tożsamość organizacji.”
- Agata Maszczykowska „Społeczny wizerunek Związku Harcerstwa Polskiego jako organizacji wychowawczej”
- Marta Pisarek „System nagród i kar w Związku Harcerstwa Polskiego i ich rola wychowawcza”
- Agnieszka Walkowska „Działalność Związku Harcerstwa Polskiego w Obornikach”
Kategoria praca PODYPLOMOWA:
- Andrzej Wasiak „Realizacja funkcji dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych w placówkach prowadzonych przez organizacje pozarządowe na przykładzie „Domu Harcerza” w Stargardzie”
Kategoria PUBLIKACJA:
- Krzysztof Wojtycza „Hufiec Kraków Śródmieście w latach 1973-1989”
- Tomasz Kozik „Skauting w krajach i latach komunizmu”
Komisja jednogłośnie przyznała nagrodę specjalną dla Komisji Historycznej Chorągwi Krakowskiej ZHP za wieloletnią działalność naukową oraz pracę na rzecz popularyzacji wiedzy historycznej dotyczącej ruchu harcerskiego w Polsce.
Podczas tegorocznej edycji komisja konkursowa pracowała w składzie:
- hm. prof. zw. dr hab. Adam Massalski – przewodniczący komisji,
- hm. dr hab. Jarosław Balon
- hm. dr Jakub Czarkowski
- hm. dr Marek Jedynak
- dr Teresa Lewandowska-Kidoń
- hm. prof. dr hab. Grzegorz Nowik
- phm. dr Ewa Palamer-Kabacińska
- hm. prof. UAM dr hab. Zbigniew Pilarczyk
- płk dr hab. Juliusz Tym
- Patrycja Kabala – sekretarz komisji.
Wszystkim laureatom i wyróżnionym składamy serdeczne gratulacje i życzymy dalszych sukcesów naukowych. Pragniemy również złożyć podziękowania na ręce wszystkich uczestników konkursu – dziękujemy za Waszą pracę włożoną w rozwój ruchu harcerskiego i jego dorobku naukowego. Życzymy wielu nowych wyzwań, satysfakcji oraz sukcesów z podejmowanej służby na rzecz nauki i ruchu harcerskiego.