48 drużyn z całej Polski wzięło udział w konkursie, w którym oceniano najbardziej inspirujące i przede wszystkim najtrafniej dobrane do odbiorców programy pracy drużyn i gromad.

Dobry program drużyn to nie tylko jeden z pięciu filarów Strategii ZHP na lata 2012-2017, to także dowód na to, że zarówno drużynowy, jak i jego zwierzchnik dobrze wypełniają swoje funkcje. Dlatego też Wydział Inspiracji i Poradnictwa Głównej Kwatery ZHP już po raz trzeci zorganizował konkurs na najlepszy program pracy, w którym wzięło udział 48 jednostek wszystkich grup metodycznych.

Jury w składzie: hm. Grzebielucha Jacek, hm. Kropiwnicka Magda, hm. Lemański Artur, hm. Ryszczyk Monika, hm. Wiśnioch Krzysztof, hm. Wyszkowska Marta, phm. Cebula Zofia, phm. Jastrzębska Donata, phm. Kowalczyk Maciej, phm. Kowalski Przemysław, phm. Łukaszewski Adrian, phm. Paluszyńska Marta, phm. Potępa  Sylwia, phm. Wacewicz Joanna wyłoniło następujących zwycięzców:

• gromady zuchowe:

I miejsce – 140 Białostocka Gromada Zuchowa „Kumate Żabki”

II miejsce – 179 Pabianicka Gromada Zuchowa „Wilczęta”

III miejsce – 103 próbna Białostocka Gromada Zuchowa

• drużyny harcerskie:

I miejsce – 93 Białostocka Drużyna Harcerska „Na Próbie”

II miejsce – 153 Białostocka Drużyna Harcerska „Concordia”

III miejsce – 172 Białostocka Drużyna Harcerska „Od świtu do zmierzchu”

• drużyny starszoharcerskie:

I miejsce – 12 Drużyna Starszoharcerska im. Zawiszy Czarnego

II miejsce – 33 Celestynowska Drużyna Starszoharcerska „Włóczykije”

III miejsce – 1 Drużyna Starszoharcerska „Rwetes”

• drużyny wędrownicze:

I miejsce – 91 Bydgoska Drużyna Wędrownicza „Równonoc”

II miejsce – 15 Drużyna Wędrownicza „Impeesa”

III miejsce – 41 Częstochowska Drużyna Wędrownicza „Wicher”

• drużyny wielopoziomowe:

Wyróżnienie – 45 Bydgoska Drużyna Harcerska „Ufotropy ze Słonecznej”

Wśród drużyn wielopoziomowych przyznano jedynie wyróżnienie ze względu na małą ilość i jakość programów zgłoszonych w tej kategorii.

W konkursie mogły wziąć udział drużyny i gromady zgłoszone przez instruktorów odpowiedzialnych za pracę z kadrą lub/i program w poszczególnych hufcach. Warunkiem zgłoszenia programu do konkursu było to, aby dotyczył on obecnego roku harcerskiego. Jury złożone z instruktorów, na co dzień zajmujących się pracą z kadrą, oceniało programy pracy według następujących kryteriów :

• Obecność i poprawność wszystkich elementów (charakterystyka, analiza, cele zamierzenia, harmonogram),
  • Czy poszczególne elementy konsekwentnie z siebie wynikają,
  • Czy wyznaczone cele korespondują z Podstawami Wychowawczymi ZHP,
  • Atrakcyjność dla danej grupy wiekowej,
  • Adekwatność analizy do danego środowiska (w oparciu o rekomendacje z hufca),
  • Inne (m. in. przejrzystość planu, praca z kierunkami programowymi).

Najlepsze jednostki otrzymają upominki, a ich programy pracy zostaną umieszczone w Centralnym Banku Pomysłów jako inspiracja dla innych.

Zwycięzcom serdecznie gratulujemy !!!

Dziękujemy również osobom zgłaszającym programy do konkursu. Podjęta przez Was inicjatywa to dowód na to, że realizujecie swoje funkcje wzorowo. Dziękujemy:

– hm. Limontas Dorocie,

– phm.  Cebuli Zofii,