9 września grupa 28 osób, które przeszły chorobę onkologiczną, wyruszyło w rejs po Bałtyku na flagowym żaglowcu ZHP „Zawisza Czarny”. Kolejny raz Centrum Wychowania Morskiego ZHP wspiera inicjatywę OnkoRejsu, który pokazuje, że osoby, które doświadczyły w swoim życiu choroby nowotworowej, mogą normalnie żyć – życiem pełnym pasji i marzeń, wyznaczać sobie ambitne cele i je realizować.

Przez tydzień uczestnicy będą stawiać i zrzucać żagle, sterować statkiem, cumować, szorować pokład i wykonywać wszystkie te czynności, które należą do obowiązków członków załogi. Ich celem jest dopłynięcie do Szwecji, ale również pokazanie, że z raka można wyjść i po chorobie wieść normalne życie – między innymi żeglując.

Od 2015 roku Centrum Wychowania Morskiego ZHP jest partnerem projektu OnkoRejs. Naszą misją jest szeroko pojęte wychowanie morskie, a w tym wspieranie wszelkich inicjatyw mających na celu pokazanie ożywczej siły morza. OnkoRejs jest wizualizacją procesu choroby. W chorobie, jak podczas morskiego rejsu, są lepsze i gorsze chwile, zdarza się konieczność powrotu do portu. Zdarza się, że jesteśmy już zrezygnowani i bez sił, a mimo to musimy walczyć. Z żaglowca w rejsie nie ma gdzie uciec, zupełnie tak jak w czasie choroby. Nie ma gdzie się przed nią schować, nie można jej porzucić. Ponadto OnkoRejs ma bardzo szlachetną ideę popularyzacji badań profilaktycznych. Na przykład rak piersi, wcześnie wykryty, jest całkowicie wyleczalny, więc tak ważne jest prowadzenie badań profilaktycznych. Z tych właśnie powodów CWM ZHP wspiera OnkoRejs i uczestników rejsu – OnkoBohaterów – w ich żeglowaniu po Bałtyku, na flagowym żaglowcu ZHP s/y “Zawisza Czarny”. – mówi hm. Rafał Klepacz prezes Centrum Wychowania Morskiego ZHP.

Każdy, kto choć raz wypłynął na szerokie wody, wie, że taka wyprawa wymaga maksimum skupienia, bycia tu i teraz oraz siły woli, by zachowywać zimną krew wobec nagłych zdarzeń i sił żywiołu. Jak jednak się skupić, gdy w głowie krążą myśli: „nie dam rady”, „jestem na to za słaby”, a tym, co cię ogranicza, oprócz braku pewności siebie jest niedawno przebyty nowotwór?

OnkoRejs powstał po to, by dawać nadzieję wszystkim tym, którzy są chorzy. Aby pokazać, że rak to nie wyrok i każdy z nas powinien marzyć i spełniać te marzenia.