Praca z dziećmi z Ukrainy w gromadach i drużynach

Druhno drużynowa, druhu drużynowy!

Twoja praca z gromadą i drużyną przypadła na czas, na który nikt na pewno nie był w stanie Cię przygotować. Dzisiaj do Twojej jednostki przyszły już lub mają zamiar przyjść dzieci z Ukrainy, które są uchodźcami z kraju objętego wojną. To co się dzieje nie jest łatwe dla nich, ale nie jest także łatwe dla Ciebie. Mamy nadzieję, że uda się nam choć trochę wesprzeć Cię w Twojej pracy.

Przygotowaliśmy materiał, który mamy nadzieję zapewni Ci poczucie bezpieczeństwa. W pierwszej kolejności przeczytaj, jak wyglądają warunki prawne obecności nowych dzieci na Twoich zbiórkach (pamiętaj, że te zasady dotyczą wszystkich dzieci, które do gromady i drużyny przychodzą, nie tylko teraz). Następnie chcielibyśmy przedstawić Ci, jak w naszej opinii można z dziećmi uchodźczymi pracować. Wierzymy, że nasze rady i pomysły pomogą Ci w pracy.

TRUDNA DECYZJA

ASPEKT PRAWNY

ASPEKT METODYCZNY ETAP I

ASPEKT METODYCZNY ETAP II

ASPEKT METODYCZNY ETAP III

ASPEKT METODYCZNY HAL I NAL

ASPEKT METODYCZNY ETAP IV

ASPEKT METODYCZNY BUDOWANIE POKOJU

I NA KONIEC

Pamiętaj, służba w drużynie jest tak samo odpowiedzialną służbą jak każda inna. Jeżeli zdecydujesz się na pracę z dziećmi z Ukrainy, będzie to dużo trudniejsze niż np. dyżur w magazynie z darami, z którego można wyjść po zakończeniu służby. Tutaj mamy do czynienia z dziećmi, które już swoje przeżyły i będą na nas liczyć

Ale!

Masz prawo uznać, że to zadanie jest trudne!

Masz prawo zgłosić się po pomoc, uznać, że sobie nie radzisz, przyznać się do błędu, to jest odwagą samą w sobie!

Masz prawo oczekiwać pomocy od swoich przełożonych!

Masz prawo poświęcać uwagę w równym stopniu wszystkim członkom swojej drużyny.

Pamiętaj! Nikt z nas tego wcześniej nie robił. Polska nie była nigdy świadkiem przybywania uchodźców na taką skalę, w tak krótkim czasie. Wszyscy działamy po raz pierwszy w takich warunkach, tym bardziej masz prawo popełniać błędy!

Ale jesteś drużynową/ drużynowym, przeżyłeś już niejedno w swojej drużynie. Błędy nie oznaczają, że nie robisz wspaniałej i godnej pochwały pracy. Jeżeli czujesz, że robisz wszystko co w twojej mocy, będziesz wspaniałą starszą siostrą i wspaniałym starszym bratem i wodzem dla wszystkich dzieci w drużynie.

Dziękujemy za twoją pracę!

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

CZY WIESZ, ŻE...

Gdyby wszyscy harcerze zamieszkali w jednym mieście, byłoby ono wielkości Grudziądza.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!