Program Wychowania Ekonomicznego ZHP

Program wychowania ekonomicznego

PROGRAM WYCHOWANIA EKONOMICZNEGO – CELE i ZAŁOŻENIA 

Związku Harcerstwa Polskiego wychowuje aktywnych, zaradnych i odpowiedzialnych obywateli w duchu wartości zawartych w Prawie Harcerskim oraz Przyrzeczeniu, ludzi odważnych i przedsiębiorczych, aktywnych i świadomych obywateli którzy nie stronią od podejmowania wyzwań. 

Prowadzony przez Związek Harcerstwa Polskiego proces wychowania przebiega w ramach wszechstronnego rozwoju a więc jesteśmy przekonani iż powinien również dotyczyć obszaru szeroko pojętej wiedzy oraz kompetencji dotyczących finansów, ekonomii i przedsiębiorczości, czyli zakresu kompetencji niezbędnych każdemu świadomemu obywatelowi – kompetencji ekonomicznych.  

Kompetencje z zakresu finansów, ekonomii oraz przedsiębiorczości, to zasoby o rosnącym znaczeniu w dzisiejszym szybko zmieniającym się świecie. W harcerstwie człowiek uczy się między innymi odpowiedzialności i samodzielności – jesteśmy przekonani, że powinno tak być również w obszarze szeroko pojętych finansów. Świadomość finansowa to także możliwość podejmowania racjonalnych obywatelskich wyborów, z wiedzą o tym jak dane rozwiązania czy padające w przestrzeni społecznej propozycje mogą wpływać na gospodarkę i przyszłe codzienne życie, jak pieniądze Budżetu Państwa oraz decyzje dotyczące konsumpcji, oszczędzania lub podejmowania inwestycji mogą wprost wpłynąć na naszą jakość codziennego funkcjonowania.  

Kompetencje ekonomiczne określone zostały jako składowa pakietu nowych umiejętności podstawowych, stanowiących główny element działania Europy w obliczu globalizacji oraz przejścia do modelu gospodarki opartej na wiedzy. Postulat rozwoju między innymi takich właśnie kompetencji u dzieci i młodzieży na wszystkich etapach kształcenia, związany jest z zaleceniem Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie kompetencji kluczowych w procesie uczenia się przez całe życie.  

Program Wychowania Ekonomicznego

Link do Uchwały Głównej Kwatery ZHP nr 141/2020 z dnia 25 maja 2020 r. w sprawie Wydziału Wychowania Ekonomicznego 

Chcemy stworzyć program dla gromad i drużyn. Naszym celem jest wzmocnienie wychowania ekonomicznego właśnie w drużynach i wsparcie w tym zakresie drużynowych. Chcemy dać gotowe narzędzia, a także wskazówki, jak w codziennej pracy wspierać rozwój kompetencji ekonomicznych ich podopiecznych.  

Planujemy również działania skierowane bezpośrednio do wędrowników i młodych instruktorów, jako osób, które same mają przed sobą szereg ważnych życiowych decyzji z zakresu ekonomii, jak decyzje o karierze zawodowej czy budowaniu gospodarstwa domowego. Tylko kompetentny i zainteresowany tematem drużynowy może to nastawienie przekazać swoim wychowankom. 

Chodzi nam przecież nie tylko o oszczędzanie i dzielenie się, ale o racjonalne gospodarowanie wszelkimi zasobami. Chodzi też o zaradność i odpowiedzialność za podejmowane decyzje - w tym osobiste ekonomiczne jaki związane obszarem finansów obywatelskich. Chodzi wreszcie o to, że do tego potrzebna jest wiedza i umiejętności, które jeśli przekażemy je w ramach takiego programu to będą stanowiły jedną ze sprawności wyniesionych z harcerstwa na całe życie.

WSPÓLNIE DLA HARCERSKIEJ MISJI

Twoje wsparcie, nasza siła!

Numer konta do darowizn na rzecz ZHP

22 1140 1010 0000 5392 2900 1017

CZY WIESZ, ŻE...

Drużynowi ZHP przepracowują społecznie łącznie 8 mln godzin w ciągu roku. Jeżeli przeliczyć to na złotówki, wartość pracy wolontariackiej wyniosłaby 136 mln zł.
Czuwaj! Zauważyłeś coś co można poprawić?
Nasza strona internetowa jest naszym obozowiskiem w wirtualnym świecie, zbieranie feedbacku jest jak zbiórka przy ognisku, gdzie każdy może podzielić się swoimi przemyśleniami i pomysłami.Jeśli widzisz coś co można poprawić to proszę kliknij ikonkę feedbacku z prawej strony ekranu i prześlij naszemu zespołowi feedback. Pomoże nam to w rozwoju całego serwisu!
Skip to content