Już jutro rozpoczynamy nowy rok harcerski. Kolejny rok nasze pracy wychowawczej i wędrówki harcerskim szlakiem. Rada Naczelna ZHP wskazała do uwzględniania na rok harcerski 2015/2016 w programach pracę z następującymi problemami: bierna postawa wobec własnego życia i otaczającej młodych ludzi rzeczywistości oraz brak rzetelności i odpowiedzialności w podejmowanych działaniach.

W odpowiedzi na nie, aby wesprzeć pracę drużynowych GK ZHP przygotowała w ramach projektu Aktywni Obywatele Świata trzy propozycje programowe. Dwie z nich już dziś możecie znaleźć na stronie.

Propozycja „Stop bierności. Wyzwolić energię” promuje aktywność i wychodzenie do innych. Dzięki niej przekonacie siebie i swoich wychowanków, że warto pracować nad sobą i jednocześnie zmieniać świat, podejmując ambitne i twórcze zadania – na miarę zuchów, harcerzy, harcerzy starszych, wędrowników i instruktorów.

„Ekonomia jest kobietą” to propozycja z odpowiedzialne i świadome podejście do ekonomii. Znajdziecie w niej kilkanaście scenariuszy podzielonych na cztery obszary tematyczne: „Świadoma konsumpcja”, „Filantropia”, „Zarządzanie pieniędzmi” i „Moja przyszłość ekonomiczna”.

Trzecią z propozycji jest „Kierunek Azja – ze światowego jamboree wędrujemy przez kontynent kontrastów”. Propozycja ta jest kontynuacją materiałów prezentujących kontynenty przez pryzmat ludzi i działań na nich podejmowanych. Podobnie jak w roku ubiegłym odbędzie się konkurs – tym razem drużyny pokażą nam jak widzą Azję – wszystkie drużyny, które przyślą nam swoją mapę otrzymają plakietki a wykonawcy najciekawszych prac – nagrody. Mapę do ściągnięcia już dziś zamieszczamy na stronie. Wraz z propozycją programową dotrze też ona do wszystkich drużynowych.

Wszystkie trzy propozycje w wersji drukowanej za pośrednictwem komend hufców i chorągwi otrzymają wszyscy drużynowi.

Stop bierności

Ekonomia jest kobietaMapa Azji