W czwartek 22 maja zakończyła się wizyta przedstawicieli Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM). Scott Teare, Sekretarz Generalny WOSM i Göran Hägerdal, Dyrektor Globalny WOSM, spotkali się z władzami ZHP i  rozmawiali z naszymi instruktorami. Na zaproszenie Prezydenta RP odwiedzili także Pałac Namiestnikowski.

Tuż po wylądowaniu na lotnisku Chopina w Warszawie nasi goście wzięli udział w harcerskiej grze. Jej trasa wiodła przez Śródmieście, a Scott i Göran ze swoimi zespołami harcerzy z ZHP przemieszczali się między punktami za pomocą segwayów. Za wykonanie zadań takich jak m.in. zbudowanie katapulty, wspólne odtworzenie podpisu Fryderyka Chopina, czy odgadnięcie jakie potrawy są tradycyjnie polskie, grupy otrzymywały jedną iskrę. Zdobycie pięciu i dotarcie do mety w wyznaczonym czasie gwarantowało zwycięstwo.

Po południu skauci z WOSM spotkali się z instruktorami naszego stowarzyszenia. Podczas dwugodzinnego spotkania pojawiły się pytania o role i funkcje przyporządkowane do zadań sekretarza generalnego i dyrektora globalnego potężnej skautowej organizacji. Scott zdradził cel WOSM na rok 2023 – zwiększenie liczby członków z 40 do 100 milionów. Trzeba przyznać – cel niezwykle ambitny, ale – zgodnie z wizją WOSM – bardzo realny. Scott i Göran odpowiedzieli też na pytania uczestników związane z kandydaturą ZHP do organizacji 25. Światowego Jamboree Skautowego za 9 lat. W ich opinii ZHP jest na bardzo dobrej drodze, by marzenie stało się rzeczywistością. Obaj z radością podkreślali pozytywne zaskoczenie, jakie wywarł na nich dzisiejszy ZHP.

Tego samego dnia wieczorem na zaproszenie Prezesa Polskiej Rady Biznesu, Zbigniewa Niemczyckiego, doszło do spotkania w Pałacu Sobańskich. Wzięło w nim udział minister Jacek Cichocki, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Maciej Klimczak, podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta oraz wiceminister Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki. Wspólna kolacja była doskonałym momentem do prezentacji naszej kandydatury do organizacji skautowego zlotu w 2023 roku.

Sekretarz Generalny i Dyrektor Globalny WOSM odwiedzili również Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego. Pan Prezydent zapewnił przedstawicieli światowego skautingu o wsparciu, jakiego Polska udzieli Związkowi Harcerstwa Polskiego w drodze do roku 2023.

Na chwilę przed odlotem, Scott Teare udzielił obszernego wywiadu naszej harcerskiej telewizji ZHP360. Podczas rozmowy opowiedział o swoich przygodach na innych kontynentach. Podkreślił też, że skauci to osoby, które nie tylko mówią, ale przede wszystkim robią. Zachęcił, by wszyscy, którzy kiedyś podnieśli prawą dłoń i złożyli przyrzeczenie harcerskie, pamiętali o przesłaniu Baden-Powella, by zostawić świat lepszym, niż go zastaliśmy.

phm. Wojtek Puchacz

instruktor Wydziału Komunikacji i Promocji GK ZHP