13 kwietnia w łódzkim Pałacu Młodzieży im. Juliana Tuwima odbyła się ogólnopolska konferencja „Bezpieczeństwo w ZHP”, która została zorganizowana przez Zespół ds. bezpieczeństwa GK ZHP. W konferencji udział wzięło ponad 120 instruktorów z dwunastu chorągwi, którzy mieli możliwość poszerzenia swojej wiedzy na jakże ważny temat bezpieczeństwa.

Program konferencji składał się z pięciu wystąpień, prowadzonych przez prelegentów z różnych środowisk. Pierwszym z nich było wystąpienie hm. Joanna Struś-Prokop pt. “Odpowiedzialność instruktora za naruszenie zasad bezpieczeństwa”. Następnym tematem, który został poruszony było „Cyberbezpieczeństwo”, o którym prelekcję poprowadził pwd. Maciej Szmit.

Kolejną prelekcję poprowadził szef Zespołu ds. bezpieczeństwa GK ZHP hm. Wojciech Cabaj i dotyczyła ona bezpieczeństwa w harcówkach oraz miejscach, w których przebywają dzieci i młodzież. Poruszył między innymi kwestie związane z tym, jakie wymagania powinny spełniać pomieszczenia, w których spędzają czas nasi podopieczni oraz zasad bezpieczeństwa, a w szczególności ochrony przeciwpożarowej.

Druga część rozpoczęła się tematem „Bezpieczne wykonywanie zadań podczas pracy harcerskiej”, na który wypowiadał się hm. Dariusz Brzuska wraz z hm. Agnieszką Kalińską-Brzuską. Ostatnia prelekcja dotyczyła bezpieczeństwa i higieny pracy harcerskiej, a została ona poprowadzona przez hm. Marka Klimowskiego oraz hm. Artura Sarnowskiego. Po zakończeniu wystąpienia przyszedł czas na odpowiadanie na pytania przez wszystkich prelegentów.

Konferencja „Bezpieczeństwo w ZHP” była świetną okazją do spotkania instruktorów z całej Polski, którzy mogli podyskutować na ważne tematy związane z bezpieczeństwem w naszej organizacji, wymianę doświadczeń oraz wiedzy. Podczas konferencji zostały podjęte tematy związane z wieloma aspektami, z którymi instruktorzy mają do czynienia w codziennej pracy harcerskiej.

Z pewnością podczas konferencji odpowiedziano na wiele pytań i rozwiano wątpliwości, które miał niejeden instruktor. Konferencja skłoniła do refleksji nad tym, abyśmy jeszcze bardziej dbali o bezpieczeństwo w naszej organizacji przede wszystkim poprzez poszerzanie świadomości instruktorów na temat bezpiecznego działania podczas każdej harcerskiej aktywności.

Na podstawie relacji pwd. Weroniki Bączek