Start NASZE PRAWO/ DEBATA INTERNETOWA ZHP

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ
[/row]

Przed nami poniedziałkowa debata

Zdecydowanie bardziej interaktywna i zdecydowanie bardziej dynamiczna. Na wnioskach z poniedziałkowej debaty internetowej oraz wynikach konferencji, które od stycznia odbywały się w całej Polsce zadamy Wam pytanie: Czy zmieniać Prawo Harcerskie? A jeżeli tak to jak? Które punkty? Jakie zapisy?

Startujemy o 20.00 na YouTube!

Tak było w czwartek

Harcerskie wartości są podstawą naszej tożsamości i wychowania młodego człowieka, dlatego 18 czerwca w Warszawie dyskutowaliśmy o celowości zmian i wartościach w organizacji.

Harcerskie dyskusje charakteryzują się tym, że każdy instruktor może zabrać głos i każda wypowiedź jest ważna. Debatę w internecie oglądało 2 500 tysiąca unikalnych widzów, a 35 osób brało aktywny udział w jej sercu  – studio w Warszawie. Przez ponad dwie godziny rozmawialiśmy o tożsamości harcerstwa.

W pierwszej części debaty zostały przedstawione wyniki badań dotyczące kształtowania kompetencji społecznych i obywatelskich przez organizacje pozarządowe, które na przykładzie ZHP przeprowadził jeden z ekspertów w studio – hm. Anna Michalina Gieniusz.

Respondenci określili, że człowiek, którego kształtuje dzisiejsze harcerstwo powinien być przede wszystkim patriotą, świadomym obywatelem, człowiekiem odpowiedzialnym, prawym, uczciwym i żyć w zgodzie z zasadami. Według badań dzisiejsze harcerstwo kształtuje ludzi otwartych, prawych, uczciwych, gotowych do podejmowania wyzwań. Można zauważyć, że umiejętności, w które wyposażamy naszych podopiecznych, są wysoko oceniane przez pracodawców, a projekty, które realizujemy w harcerstwie są ważnymi punktami w CV.

W drugim bloku debaty eksperci wypracowali wspólnie wniosek, że wartości są najistotniejszym elementem w procesie kształtowania młodego człowieka. Rodzice szukają wsparcia w wychowaniu swoich dzieci, dlatego posyłają je do harcerstwa. Drużynowi jednak nie zawsze wiedzą jak świadomie przekazać wartości swoim podopiecznym.

W ostatniej części debaty eksperci, publiczność, jak i internauci, próbowali stworzyć kanon wartości XXI wieku. Jednymi z najczęściej wymienianych były: rodzina, więzi rodzinne, tolerancja oraz demokracja.

Z pierwszej debaty płynie ważny wniosek: drużynowi mają problem w codziennej pracy z wartościami. Zarówno eksperci, internauci i publiczność w naszym studiu uznali, że są one niezwykle istotnym fundamentem harcerskiego wychowania. Uczestnicy zwrócili również uwagę na problem, że nasze wartości są dalej aktualne, jednak ich zapis może nie być zrozumiały dla podopiecznych.

Wszystkim, którzy włączyli się w dyskusję serdecznie dziękujemy!

Dlaczego debatujemy?

Dyskusje w hufcach zakończone, jednak dyskusja o Przyrzeczeniu i Prawie Harcerskim – jego roli i treści –  trwa dalej.

Harcerskie wartości są podstawą naszej tożsamości i wychowania młodego człowieka. Analizując otoczenie, musimy odpowiedzieć sobie na jedno podstawowe pytanie: Czy potrzebujemy nowego zdefiniowania i opisania harcerskich wartości?

Harcerskie dyskusje charakteryzują się tym, że każdy instruktor może zabrać głos, a każda wypowiedź jest ważna. Dlatego zapraszamy na pierwsze w historii Związku Harcerstwa Polskiego debaty w internecie. Harcerze z całej Polski mogą posłuchać wypowiedzi ekspertów oraz instruktorów i – co najważniejsze – zabrać głos w bardzo ważnej dyskusji dla naszej organizacji.