zhp.pl

Start Dobrze być sobą

Dobrze być sobą

O PROGRAMIEAKTUALNOŚCIZESPÓŁ CENTRALNYAMBASADORKI PROGRAMUPRZYDATNE LINKIMATERIAŁY DO POBRANIAKONTAKT

KRÓTKO O PROGRAMIE

Program Free Being Me – “Dobrze być sobą” to propozycja WAGGGS sprzed ostatnich kilku lat. Włącza ona harcerki i harcerzy z całego świata w poszukiwanie idei dotyczących piękna i akceptacji swojego ciała. Pokazuje uczestnikom, że nie istnieje tylko jeden sposób bycia pięknym, a to, co wewnątrz nas liczy się najbardziej. Różnorodność elementów na które składa się program wpływa na wszechstronny rozwój członków naszej organizacji. Zawiera zadania, które wymagają współpracy z innymi, ale również indywidualnej pracy nad samym sobą. Zadania rozwijające umiejętności typowo manualne, a także umiejętności fizyczne. Przede wszystkim jednak rozwijają poczucie własnej wartości, pewność siebie oraz akceptację i sposób postrzegania siebie i innych. Nie od dziś wiadomo, że ostatnie wymienione wartości są kluczowe w rozwoju emocjonalnym każdego człowieka i znacznie wpływają na działania czy decyzje, które będzie podejmował w przyszłości.

FORMY PRACY

“Dobrze być sobą” wykorzystuje różne formy, aby budować pewność siebie uczestników zbiórek. W propozycji znajdują się zajęcia typowo majsterkowe, ale również debaty, scenki czy gry ruchowe. Każdy z tych elementów ma na celu rozwój poczucia własnej wartości i przełamanie „image myth”, czyli wyzbycie się przekonania, że to co widzimy w mediach to jedyny słuszny wizerunek do którego powinniśmy dążyć. Dodatkowo dzięki udziałowi w programie harcerki i harcerze mogą nauczyć się jak wyrażać siebie i poznać sposoby na wspieranie swoich bliskich czy przyjaciół w dążeniu do bycia sobą i docenianiu swoich umiejętności.

REALNA ZMIANA

Działania, które podejmują harcerki i harcerze w drużynie czy zuchy w gromadzie podczas realizacji FBM uczą ich akceptacji wszystkiego co inne niż oni sami. Rozwijają się w nich takie wartości jak szacunek i tolerancja, zmniejszają bariery wobec innych, a także wyzwalają ich od sztucznych ograniczeń narzuconych przez media. To znacząco wpływa na rozwój społeczny i osobisty każdego członka i członkini naszej jednostki.

Cały program kończy się zaplanowaniem przedsięwzięcia dla środowiska lokalnego. Główny cel tego przedsięwzięcia to zwiększenie świadomości rówieśników naszych harcerzy i harcerek o wartości przekazane w programie.

ZAWARTOŚĆ PROPOZYCJI

Dobrze być sobą składa się z przewodnika dla liderów, w którym są opisane m.in. założenia programu i jego cele, wyjaśniona jest współpraca WAGGGS z DOVE oraz list, który powinni otrzymać rodzice na naszych harcerek i harcerzy zanim rozpoczniemy pracę z programem.

Na pomoc dla drużynowych składają się również dwa przewodniki dopasowane do grup wiekowych odpowiadające naszym zuchom (przewodnik dedykowany dla grupy 7-10 lat) oraz harcerzom i harcerzom starszym (przewodnik dedykowany dla grupy 11-14 lat).

Oba przewodniki zawierają opis obrzędowości programu oraz 5 gotowych konspektów wraz z opisem poszczególnych elementów zbiórek i ich celów, listą niezbędnych materiałów oraz załączników gotowych do wykorzystania przez drużynowych.

KIEDY REALIZOWAĆ?

Zbiórki można realizować zarówno podczas zbiórek pojedynczych w drużynie czy gromadzie, podczas biwaku, a także podczas obozu czy kolonii.

Każda z opcji ma swoje plusy – realizacja konspektów podczas zbiórek rozciąga się w czasie, dzięki czemu harcerze i harcerki mogą regularnie obserwować  świat dookoła nich, a zmiana zachodzi wolniej, lecz głębiej. Wykorzystanie propozycji jako pomysł na biwak, obóz czy kolonię pozwala na pełniejsze wykorzystanie obrzędowości programu, ale również daje możliwość indywidualnej pracy z naszymi harcerkami czy zuchami podczas  codziennej, intensywnej pracy biwakowej lub obozowej.

Program “Dobrze być sobą” to:

 • Gotowa propozycja WAGGGS dla harcerek i harcerzy
 • 3 przewodniki dla drużynowych
 • 5 zbiórek po 1,5h
 • Wachlarz form pracy – majsterki, debaty, gry ruchowe
 • Zwiększanie poczucia własnej wartości
 • Akceptacja dla inności, odmienności i różnorodności
 • Rozwój szacunku i tolerancji
 • Pozbycie się barier
 • Stawienie czoła „mitowi wyglądu”
 • Wyrażanie siebie
 • Docenianie swoich mocnych stron
 • Działanie dla środowiska lokalnego
 • Super pomysł na obóz czy kolonię

Kręci się!

Free Being Me czyli ”Dobrze być sobą” to propozycja programowa WAGGGS , którą przenosimy na nasz grunt. Celem programu jest odkrywanie własnego piękna u harcerzy i zuchów, akceptacja samych siebie, a przez to wzmacnianie pewności siebie. Jeśli chcesz mieć swój udział w jego wdrażaniu i popularyzowaniu – zapraszamy na kurs trenerski!

Podczas kursu będzie można zgłębić tajniki programu i przede wszystkim aktywnie przećwiczyć dostępne scenariusze zajęć i wypracować sposoby dostosowania ich do metodyki zuchowej i harcerskiej.

Najbliższy kurs planujemy w terminie 26-27.09.2020. Jeśli jesteś zainteresowana/zainteresowany – napisz na fbm@zhp.pl

Nad wdrażaniem programu pracuje zespół ludzi podzielony na 2 obszary:

 • Ambasadorzy działający na terenie chorągwi
 • Trenerzy Centralni wspierający pracę na poziomie centralnym

Oba te zespoły mają na celu opiekę nad drużynami wdrażającymi propozycję, promowanie propozycji i pomoc w jej realizacji. Jeśli masz jakieś pytania, w zakładce “AMBASADORKI PROGRAMU”  odszukaj instruktorkę ze swojej chorągwi i napisz do niej! Jeśli nie ma tam nikogo od Ciebie, napisz na maila fbm@zhp.pl !

 

***

Koordynatorka programu: hm. Joanna Czarnecka

KONTAKT: fbm@zhp.pl

DLACZEGO? W programie znalazłam się dzięki propozycji udziału w kursie dla trenerów organizowanym przez WAGGGS w 2014 roku. Od tego czasu idea programu mocno kręciła się w mojej głowie.. i oto jesteśmy. Zespół Dobrze być sobą, który wdraża propozycję w ZHP. Przed nami wielka zmiana świadomości pokolenia dziewczynek i chłopców! Nie ma czasu na głupoty – działamy! :))

***

Komisarka zagraniczna ZHP: hm. Monika Grądecka

KONTAKT: monika.gradecka@zhp.net.pl

DLACZEGO?

***

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Dominika Brożek

KONTAKT: dominika.brozek@zhp.net.pl

DLACZEGO? Program porusza bardzo aktualne problemy współczesnych dzieci i młodzieży. Dlatego chciałabym, aby dotarł do jak najszerszej grupy drużynowych i z ich udziałem wzmocnił poczucie wartości naszych zuchów i harcerzy.

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Paweł Becker

KONTAKT: pawel.becker@zhp.net.pl

DLACZEGO? Byłem na Zlocie kadry na szlaku mającym na celu wprowadzić FBM do Polski.
W świecie, w którym media krzyczą o byciu idealnym trzeba walczyć o spokój myślenia młodych ludzi, uświadomić, że ideał to nie wizerunek z reklamy

***

IMIĘ I NAZWISKO: Iga Miłosławska

KONTAKT: iga.miloslawska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Jest jedna osoba, z którą spędzamy całe nasze życie – my sami. I to jest ta jedna osoba, od której potrzeb powinno się zacząć, ta jedna osoba, o której należy pamiętać i nigdy z niej nie rezygnować. A jednak tak często się zdarza, że stawiamy samych siebie na szarym ogonie kolejki do naszej uwagi.
Program “Dobrze Być Sobą” pozwala skupić tę uwagę na sobie, dać sobie na siebie czas. Pokochać to, kim się jest. To taki program, w którym bardzo bym chciała, by uczestniczyła 10-letnia “Ja”, bo myślę, że na pewno bardzo go potrzebowała te wiele lat temu. Porusza mnie, że on się w końcu dzieje w ZHP, niech sięgnie do jak największej rzeszy osób!

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Małgorzata Kowalska

KONTAKT: malgorzata.kowalska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Od ponad 30 lat pracuję z dziećmi i młodzieżą w małych bieszczadzkich miejscowościach i obserwuję, jak ważnym zagadnieniem w dzisiejszych czasach jest problem z poczuciem własnej wartości. To co daje się zauważyć, to zaniżanie swojej wartości i obawy przed wyjściem z różną aktywnością poza swoje środowisko. Działalność w gromadzie zuchowej i drużynie harcerskiej pomaga w przełamywaniu tych barier i obaw, a jestem przekonana, że program “Dobrze być sobą” jeszcze bardziej w tym pomoże.

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Alicja Gontkiewicz

KONTAKT: alicja.gontkiewicz@zhp.net.pl

DLACZEGO? Zaangażowałam się w program, aby docierać do jak największej liczby harcerek i harcerzy z wiadomością, że to, co jest wewnątrz człowieka liczy się najbardziej. Chcę wspierać ich w myśli, że mogą osiągnąć co tylko chcą, bez względu na ich wygląd.

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Katarzyna Radzikowska

KONTAKT: katarzyna.radzikowska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Dlaczego jestem w programie? Po prostu – wierzę, że to, co robimy, jest ważne. Akceptacja siebie zwiększa poczucie sprawczości, dzięki niej dzieci i młodzież odważnie wchodzą w życie i mają siłę do decydowania o sobie.

***

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Agnieszka Koziarska – Wilkowiecka

KONTAKT: agnieszka.koziarska@zhp.net.pl

DLACZEGO?

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Katarzyna Greczycho

KONTAKT: katarzyna.greczycho@zhp.net.pl

DLACZEGO? Program Dobrze Być Sobą jest uniwersalny i ponadczasowy. W dobie portali społecznościowych i zbierania “lajków”, jako wychowawcy, jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego rozwoju naszych podopiecznych. Program Dobrze Być Sobą jest odpowiedzią na rosnący brak akceptacji dzieci i młodzieży względem własnego wyglądu czy bodyshaming, jest również narzędziem wspomagającym budowanie poczucia własnej wartości.

***

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Katarzyna Mówińska-Jakubowska

KONTAKT: katarzyna.mowinska-jakubowska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Ponieważ widzę w nim ogromną wartość i odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży szczególnie w dzisiejszych czasach. Ten program może przynieść dużo dobrego.

***

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Aleksandra Polesek

KONTAKT: aleksandra.polesek@kielecka.zhp.pl

DLACZEGO? Bo dobrze być sobą i warto być sobą. I im więcej osób to zrozumie, tym mniej frustratów i smutasów będzie na świecie.

***

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Magda Pabin-Majchrzak

KONTAKT: magda.pabin@zhp.net.pl

DLACZEGO? Poczucie własnej wartości powinno budować się w młodych osobach od najmłodszych lat. Z biegiem czasu zapominamy o ty, że najważniejsze jest życie w zgodności z samym sobą, a nie aprobata otoczenia. Udział w programie jest dla mnie koleją drogą rozwoju instruktorskiego, a przede wszystkim możliwością dotarcia do młodych ludzi i przekazanie im pozytywnej energii. Dodatkowo atutem jest praca przy międzynarodowym projekcie, który rozwija moje zainteresowania.

***

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Agnieszka Sadowska

KONTAKT: agnieszka.sadowska@zhp.net.pl, tel. 603-336-140

DLACZEGO? Na opis programu trafiłam przypadkiem. Od razu pomyślałam, że to świetna inicjatywa i wchodzę w to :) Jako dziecko też czułam na sobie presję idealnego wyglądu, a to były czasy przed-internetowe. Dzięki temu programowi możemy pomóc zuchom i harcerzom w ich drodze ku akceptacji – a to jest nie do przecenienia :)

W tej zakładce znajdziesz informacje o Ambsadorkach programu z różnych chorągwi. Odszukaj swoją i skontaktuj się z nią w sprawie krótkiego warsztatu nt. realizacji programu!

 

CHORĄGIEW: Białostocka

IMIĘ I NAZWISKO:  phm. Justyna Bukrym

KONTAKT: justyna.bukrym@zhp.net.pl

DLACZEGO? Moje zaangażowanie w program Dobrze Być Sobą wynika przede wszystkim z chęci zmiany myślenia dzieci i nastolatków co do poczucia własnej wartości. Chciałabym, aby wśród nas wzrosła świadomość tego, że każdy jest inny ale na swój sposób wyjątkowy. Moim największym marzeniem związanym z realizacją programu jest to, abyśmy wszyscy odkryli swoje wnętrze i potrafili je w 100% wykorzystać do zmiany świata na lepszy!

***

CHORĄGIEW: Gdańska

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Katarzyna Mówińska-Jakubowska

KONTAKT: katarzyna.mowinska-jakubowska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Ponieważ widzę w nim ogromną wartość i odpowiedź na potrzeby dzieci i młodzieży szczególnie w dzisiejszych czasach. Ten program może przynieść dużo dobrego.

 

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Katarzyna Greczycho

KONTAKT: katarzyna.greczycho@zhp.net.pl

DLACZEGO? Program Dobrze Być Sobą jest uniwersalny i ponadczasowy. W dobie portali społecznościowych i zbierania “lajków”, jako wychowawcy, jesteśmy odpowiedzialni za zapewnienie prawidłowego i bezpiecznego rozwoju naszych podopiecznych. Program Dobrze Być Sobą jest odpowiedzią na rosnący brak akceptacji dzieci i młodzieży względem własnego wyglądu czy bodyshaming, jest również narzędziem wspomagającym budowanie poczucia własnej wartości.

***

CHORĄGIEW: Kielecka

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Aleksandra Polesek

KONTAKT: aleksandra.polesek@kielecka.zhp.pl

DLACZEGO? Bo dobrze być sobą i warto być sobą. I im więcej osób to zrozumie, tym mniej frustratów i smutasów będzie na świecie.

***

CHORĄGIEW: Krakowska

IMIĘ I NAZWISKO: Maria Adamska – Sucheńska

KONTAKT: adamska.maria.m@gmail.com

DLACZEGO? Program Dobrze Być Sobą uważam za niezwykle ważny. Wspiera on wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży pokazując, iż najważniejsze jest to kim są i co sobą reprezentują. Ukazuje, iż każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Jestem przekonana, że działania przeprowadzane w jednostkach pozwolą wspomóc naszych podopiecznych w budowaniu poczucia własnej wartości. Dodatkowo program daje możliwość realnego wcielania służby od najmłodszych lat. Z wyżej wymienionych powodów postanowiłam zaangażować się w rozprzestrzenianie programu w Chorągwi Krakowskiej- niech się dzieje dobro!

***

CHORĄGIEW: Kujawsko-Pomorska

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Aleksandra Trędewicz

KONTAKT: aleksandra.tredewicz@zhp.net.pl

DLACZEGO? Zależy mi na tym, aby młodzi ludzie zwiększyli wiarę we własne siły i możliwości. Wierzę, że ten program pomoże odkrywać im to, co w nich najpiękniejsze.

***

CHORĄGIEW: Lubelska

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Alicja Gontkiewicz

KONTAKT: alicja.gontkiewicz@zhp.net.pl

DLACZEGO? Zaangażowałam się w program, aby docierać do jak największej liczby harcerek i harcerzy z wiadomością, że to, co jest wewnątrz człowieka liczy się najbardziej. Chcę wspierać ich w myśli, że mogą osiągnąć co tylko chcą, bez względu na ich wygląd.

 

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Katarzyna Radzikowska

KONTAKT: katarzyna.radzikowska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Dlaczego jestem w programie? Po prostu – wierzę, że to, co robimy, jest ważne. Akceptacja siebie zwiększa poczucie sprawczości, dzięki niej dzieci i młodzież odważnie wchodzą w życie i mają siłę do decydowania o sobie.

***

CHORĄGIEW: Łódzka

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Oliwia Płońska

KONTAKT: oliwia.plonska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Zaangażowałam się w ten projekt, bo reprezentuje on moje poglądy i uczy treści, które są ważne dla mnie osobiście , ale również staram się je wdrażać w pracy instruktorskiej. Mamy XXI wiek, a w niektórych sprawach nadal średniowiecze – zwłaszcza w środowiskach wiejskich, a w takim pełnie służbę i współprowadzę drużynę. Uczenie naszych podopiecznych o tym, że nie muszą spełniać norm piękna , których nikt z nimi nie ustalał oraz nieustanie gnać za niedoścignionym ideałem to według mnie podstawa ich zdrowia. Najlepszy jesteś gdy jesteś sobą – wtedy nie masz żadnej konkurencji :)

***

CHORĄGIEW: Opolska

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Joanna Czarnecka

KONTAKT: fbm@zhp.pl

DLACZEGO? W programie znalazłam się dzięki propozycji udziału w kursie dla trenerów organizowanym przez WAGGGS w 2014 roku. Od tego czasu idea programu mocno kręciła się w mojej głowie.. i oto jesteśmy. Zespół Dobrze być sobą, który wdraża propozycję w ZHP. Przed nami wielka zmiana świadomości pokolenia dziewczynek i chłopców! Nie ma czasu na głupoty – działamy! :))

***

CHORĄGIEW: Podkarpacka

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Małgorzata Kowalska

KONTAKT: malgorzata.kowalska@zhp.net.pl

DLACZEGO? Od ponad 30 lat pracuję z dziećmi i młodzieżą w małych bieszczadzkich miejscowościach i obserwuję, jak ważnym zagadnieniem w dzisiejszych czasach jest problem z poczuciem własnej wartości. To co daje się zauważyć, to zaniżanie swojej wartości i obawy przed wyjściem z różną aktywnością poza swoje środowisko. Działalność w gromadzie zuchowej i drużynie harcerskiej pomaga w przełamywaniu tych barier i obaw, a jestem przekonana, że program “Dobrze być sobą” jeszcze bardziej w tym pomoże.

***

CHORĄGIEW: Stołeczna

IMIĘ I NAZWISKO: pwd. Aleksandra Tomala

KONTAKT: zagranica@stoleczna.zhp.pl

DLACZEGO?

***

CHORĄGIEW: Śląska

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Anna Buksa

KONTAKT: anna.buksa@zhp.net.pl

DLACZEGO? Program jest dla mnie ważny, ponieważ uczy szacunku do osoby za to, jaką jest, a nie za to jak wygląda.

***

CHORĄGIEW: Warmińsko-Mazurska

IMIĘ I NAZWISKO: pwd. Karolina Nawrocka

KONTAKT: karolinkan@poczta.onet.pl

DLACZEGO? Zgłosiłam się sama, w pierwszym naborze, jak tylko zobaczyłam że taki program będzie ruszał :) Od zawsze chciałam móc pokazać dzieciom że warto wierzyć w siebie i kształcić u nich pewność siebie.

***

CHORĄGIEW: Wielkopolska 

IMIĘ I NAZWISKO: hm. Magda Pabin-Majchrzak

KONTAKT: magda.pabin@zhp.net.pl

DLACZEGO? Poczucie własnej wartości powinno budować się w młodych osobach od najmłodszych lat. Z biegiem czasu zapominamy o ty, że najważniejsze jest życie w zgodności z samym sobą, a nie aprobata otoczenia. Udział w programie jest dla mnie koleją drogą rozwoju instruktorskiego, a przede wszystkim możliwością dotarcia do młodych ludzi i przekazanie im pozytywnej energii. Dodatkowo atutem jest praca przy międzynarodowym projekcie, który rozwija moje zainteresowania.

***

CHORĄGIEW: Zachodnio-Pomorska

IMIĘ I NAZWISKO: phm. Agnieszka Sadowska

KONTAKT: agnieszka.sadowska@zhp.net.pl, tel. 603-336-140

DLACZEGO? Na opis programu trafiłam przypadkiem. Od razu pomyślałam, że to świetna inicjatywa i wchodzę w to :) Jako dziecko też czułam na sobie presję idealnego wyglądu, a to były czasy przed-internetowe. Dzięki temu programowi możemy pomóc zuchom i harcerzom w ich drodze ku akceptacji – a to jest nie do przecenienia :)

Broszury w j. angielskim:

Ogólna dla drużynowego: https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/Leader_Folder3.pdf

Metodyczna dla zuchów:https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/7-10_Folder.pdf

Metodyczna dla harcerzy i harcerzy starszych: https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/11-14_Folder.pdf

Podstrona w budowie!

Jeśli jesteś zainteresowana/y realizacją programu napisz do nas!

Koordynatorka programu “Dobrze być sobą” – hm. Joanna Czarnecka: joanna.czarnecka@zhp.net.pl

Komisarka zagraniczna ZHP – phm. Monika Grądecka: ic_wagggs@zhp.pl

 

PASSWORD RESET

Zaloguj się