zhp.pl

Start Dobrze być sobą

Dobrze być sobą

O PROGRAMIEAKTUALNOŚCIZESPÓŁPRZYDATNE LINKIMATERIAŁY DO POBRANIAKONTAKT

KRÓTKO O PROGRAMIE

Program Free Being Me – “Dobrze być sobą” to propozycja WAGGGS sprzed ostatnich kilku lat. Włącza ona harcerki i harcerzy z całego świata w poszukiwanie idei dotyczących piękna i akceptacji swojego ciała. Pokazuje uczestnikom, że nie istnieje tylko jeden sposób bycia pięknym, a to, co wewnątrz nas liczy się najbardziej. Różnorodność elementów na które składa się program wpływa na wszechstronny rozwój członków naszej organizacji. Zawiera zadania, które wymagają współpracy z innymi, ale również indywidualnej pracy nad samym sobą. Zadania rozwijające umiejętności typowo manualne, a także umiejętności fizyczne. Przede wszystkim jednak rozwijają poczucie własnej wartości, pewność siebie oraz akceptację i sposób postrzegania siebie i innych. Nie od dziś wiadomo, że ostatnie wymienione wartości są kluczowe w rozwoju emocjonalnym każdego człowieka i znacznie wpływają na działania czy decyzje, które będzie podejmował w przyszłości.

FORMY PRACY

“Dobrze być sobą” wykorzystuje różne formy, aby budować pewność siebie uczestników zbiórek. W propozycji znajdują się zajęcia typowo majsterkowe, ale również debaty, scenki czy gry ruchowe. Każdy z tych elementów ma na celu rozwój poczucia własnej wartości i przełamanie „image myth”, czyli wyzbycie się przekonania, że to co widzimy w mediach to jedyny słuszny wizerunek do którego powinniśmy dążyć. Dodatkowo dzięki udziałowi w programie harcerki i harcerze mogą nauczyć się jak wyrażać siebie i poznać sposoby na wspieranie swoich bliskich czy przyjaciół w dążeniu do bycia sobą i docenianiu swoich umiejętności.

REALNA ZMIANA

Działania, które podejmują harcerki i harcerze w drużynie czy zuchy w gromadzie podczas realizacji FBM uczą ich akceptacji wszystkiego co inne niż oni sami. Rozwijają się w nich takie wartości jak szacunek i tolerancja, zmniejszają bariery wobec innych, a także wyzwalają ich od sztucznych ograniczeń narzuconych przez media. To znacząco wpływa na rozwój społeczny i osobisty każdego członka i członkini naszej jednostki.

Cały program kończy się zaplanowaniem przedsięwzięcia dla środowiska lokalnego. Główny cel tego przedsięwzięcia to zwiększenie świadomości rówieśników naszych harcerzy i harcerek o wartości przekazane w programie.

ZAWARTOŚĆ PROPOZYCJI

Dobrze być sobą składa się z przewodnika dla liderów, w którym są opisane m.in. założenia programu i jego cele, wyjaśniona jest współpraca WAGGGS z DOVE oraz list, który powinni otrzymać rodzice na naszych harcerek i harcerzy zanim rozpoczniemy pracę z programem.

Na pomoc dla drużynowych składają się również dwa przewodniki dopasowane do grup wiekowych odpowiadające naszym zuchom (przewodnik dedykowany dla grupy 7-10 lat) oraz harcerzom i harcerzom starszym (przewodnik dedykowany dla grupy 11-14 lat).

Oba przewodniki zawierają opis obrzędowości programu oraz 5 gotowych konspektów wraz z opisem poszczególnych elementów zbiórek i ich celów, listą niezbędnych materiałów oraz załączników gotowych do wykorzystania przez drużynowych.

KIEDY REALIZOWAĆ?

Zbiórki można realizować zarówno podczas zbiórek pojedynczych w drużynie czy gromadzie, podczas biwaku, a także podczas obozu czy kolonii.

Każda z opcji ma swoje plusy – realizacja konspektów podczas zbiórek rozciąga się w czasie, dzięki czemu harcerze i harcerki mogą regularnie obserwować  świat dookoła nich, a zmiana zachodzi wolniej, lecz głębiej. Wykorzystanie propozycji jako pomysł na biwak, obóz czy kolonię pozwala na pełniejsze wykorzystanie obrzędowości programu, ale również daje możliwość indywidualnej pracy z naszymi harcerkami czy zuchami podczas  codziennej, intensywnej pracy biwakowej lub obozowej.

Program “Dobrze być sobą” to:

 • Gotowa propozycja WAGGGS dla harcerek i harcerzy
 • 3 przewodniki dla drużynowych
 • 5 zbiórek po 1,5h
 • Wachlarz form pracy – majsterki, debaty, gry ruchowe
 • Zwiększanie poczucia własnej wartości
 • Akceptacja dla inności, odmienności i różnorodności
 • Rozwój szacunku i tolerancji
 • Pozbycie się barier
 • Stawienie czoła „mitowi wyglądu”
 • Wyrażanie siebie
 • Docenianie swoich mocnych stron
 • Działanie dla środowiska lokalnego
 • Super pomysł na obóz czy kolonię

Ruszamy!

Już w styczniu odbędzie się Kurs Trenerski dla wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką programu “Dobrze być sobą” i wdrażaniem programu na poziomie swoich chorągwi!

 

Free Being Me czyli ”Dobrze być sobą” to propozycja programowa WAGGGS , którą przenosimy na nasz grunt. Celem programu jest odkrywanie własnego piękna u harcerzy i zuchów, akceptacja samych siebie, a przez to wzmacnianie pewności siebie. Jeśli chcesz mieć swój udział w jego wdrażaniu i popularyzowaniu, zapraszamy na kurs trenerski!

Podczas kursu będzie można zgłębić tajniki programu i przede wszystkim aktywnie przećwiczyć dostępne scenariusze zajęć i wypracować sposoby dostosowania ich do metodyki zuchowej i harcerskiej.

Link do ankiety zgłoszeniowej

Nad wdrażaniem programu pracuje zespół ludzi podzielony na 3 obszary:

 • Ambasadorzy działający na terenie chorągwi
 • Trenerzy Centralni wspierający pracę na poziomie centralnym
 • Zespół wspierający wdrażanie również działający na poziomie centralnym

Zespół jest już prawie skompletowany. Wkrótce pojawi się informacja o tym, kto i w jakiej chorągwi będzie opiekował się programem! :)

Broszury w j. angielskim:

Ogólna dla drużynowego: https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/Leader_Folder3.pdf

Metodyczna dla zuchów:https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/7-10_Folder.pdf

Metodyczna dla harcerzy i harcerzy starszych: https://free-being-me.com/wp/wp-content/media/11-14_Folder.pdf

Podstrona w budowie!

Jeśli jesteś zainteresowana/y realizacją programu napisz do nas!

Koordynatorka programu “Dobrze być sobą” – hm. Joanna Czarnecka: joanna.czarnecka@zhp.net.pl

Komisarka zagraniczna ZHP – phm. Monika Grądecka: ic_wagggs@zhp.pl

 

PASSWORD RESET

Zaloguj się