Obozy wędrowne

Witaj na stronie poświęconej obozom wędrownym.

Na poniższym sliderze znajdują się relacje z obozów wędrownych. Zawierają informacje jak obozy były zorganizowane oraz relację z przebiegu samego obozu. Dodatkowo na końcu każdej relacji znajduje się kontakt mailowy do komendanta obozu – gdyby ktoś miał chęć dowiedzieć się nieco więcej.

W dalszej części strony znajdują się przydatne informacje i materiały o tematyce obozów wędrownych. Artykuły, poradniki i spisane doświadczenia.

Po co robić obozy wędrowne?Przydatne linkiPodziękowaniaWspółpraca

Po co robić obozy wędrowne?

Mówiąc w skrócie: dobrze przygotowany i przeprowadzony obóz realizuje bardzo dużo celów związanych z rozwojem członków drużyny i ich zmienianiem się na lepsze w harcerskim duchu.

Obóz wędrowny przygotowywany wraz z uczestnikami uczy odpowiedzialności, zaufania, współpracy, radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Daje możliwość poznawania świata, zmieniania go na lepsze. Kształtuje charaktery. Pozawala spełniać marzenia. Stwarza możliwość zawieszenia sobie takiej poprzeczki, by była zarazem wysoko jak i w zasięgu drużyny. A na tym przecież nie kończy się wartość obozów.

Artykuł “Obóz wędrowny z perspektywy drużynowego drużyny wędrowniczej”
Strona 20. Traktuje na temat tego, co dał obóz wędrowny drużynie autora artykułu oraz opisuje pokrótce elementy przygotowania obozu, o których warto pamiętać.

Artykuł “Organizacja wyjazdu zagranicznego – cz. 1”
Nazwa mówi sama za siebie. Wiele szczegółowych informacji i ciekawostek z zakresu planowania obozu, w tym pomysły co zrobić, gdy drużyna ma problem z organizacją obozu.

Dokument “Organizacja wyjazdu zagranicznego w drużynie wędrowniczej krok po kroku”
Materiał z Centralnego Banku Pomysłów – obszerny dokument pełen wielu praktycznych informacji.

Dokument “Kwatermistrzostwo Obozów Wędrownych”
Bardzo dobra część dotycząca jedzenia (wraz z wielkościami racji żywieniowych potrzebnych na obozie) i sprzętu. Część dotycząca formalności i przepisów jest nieaktualna, należy ją traktować raczej z przymrużeniem oka.

Dokument “Vademecum Organizatora Obozu Wędrownego”
Dokument dość stary, zawierający bardzo szczegółowe informacje, odnoszący się do obozów wędrownych także dla harcerzy w wieku przedwędrowniczym. Na końcu są proponowane trasy obozów. Warto traktować raczej jako zbiór wskazówek niż rzeczy koniecznych do zrobienia przed obozem.

Dokument “PoradnikTnT-pwd.BarbaraCzernecka”
Zawiera szczegółowe informacje przydatne przy planowaniu zagadnień trasowych i transportowych w oparciu o doświadczenia drużyny autorki.

Dokument “PoradnikZaopatrzenie-pwd.BarbaraGruza”
Zawiera szczegółowe informacje przydatne przy planowaniu zagadnień zaopatrzeniowych w oparciu o doświadczenia drużyny autorki.

Jeśli któryś z linków nie działa, odezwij się do (krzysztof.widlak(at)zhp.net.pl), który posiada kopie zapasowe wszystkich materiałów.

Podziękowania i współpraca

Serdeczne podziękowania należą się wszystkim osobom, których relacje znajdują się na stronie. Są to:
phm. Antek Kurek z hufca Warszawa Mokotów – który przeprowadził obóz na Ukrainie w Gorganach,
pwd. Hubert Jezierki z hufca Wągrowiec – który wędrował wraz z drużyną przez góry Sowie,
phm. Ola Chrustek z hufca Praga Północ – razem z drużyną zrobiła sporo dobrego na Litwie (oraz Łotwie),
pwd. Maria Wieczorek z hufca Warszawa Mokotów – której drużyna rozpoczęła obóz w różnych miejscach Polski by następnie połączyć wszystkie patrole na Mazurach,
phm. Maciek Stański z hufca Warszawa Żoliborz – który poleciał z drużyną w piękne tereny Norwegii,
pwd. Andrzej Pałka z hufca Kraków-Podgórze – przemierzał z drużyną szlaki Rumunii,
pwd. Iga Łukasiewicz z hufca Warszawa Praga Północ – także była w Rumunii, gdzie z drużyną pomagała w polskiej wiosce,
phm. Basia Gruza z hufca Warszawa Ochota – przemierzająca z drużyną Szwedzkie parki narodowe,
pwd. Przemek Dziewit z hufca Warszawa Praga Północ – który zorganizował obóz żeglarski na Mazurach.

Każdego, kto chciałby podzielić się swoją relacją z obozu zapraszam do współpracy i kontaktu: krzysztof.widlak(at)zhp.net.pl.

phm. Krzysztof Widłak HR, szef ZKK hufca Warszawa Ochota, wieloletni drużynowy wędrowniczy, a następnie namiestnik. Komendant 4 obozów wędrownych. Uczestnik i współorganizator 14. Komendant 2 edycji KDW “Przekraczając Granice”.