Rozpalmy w sercach ogień BRATERSTWA

Druhny i Druhowie

Wczoraj, w wigilię Dnia Myśli Braterskiej po raz pierwszy w historii zapłonęło wspólne harcerskie ognisko organizacji harcerskich objętych protektoratem Prezydenta RP. W wirtualnym kręgu zasiedli harcerki i harcerze ze Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Związku Harcerstwa Polskiego Świat, Skautów Europy, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Króla, NKIH Leśna Szkółka, Royal Rangers. To różne organizacje, a tak wiele nas łączy – czar ogniska, urok przygody, uśmiech przyjaźni i pozytywnego nastawienia do świata, a przede wszystkim ideał wychowawczy, metoda harcerska i służba drugiemu człowiekowi.

To ognisko pokazało, jak wiele można zrobić działając razem, wspierając się i nawzajem inspirując. W czatowych komentarzach powstawało wiele pomysłów, co jeszcze można wspólnie zorganizować, w jakim działaniu niekoniecznie tylko w swojej macierzystej organizacji, warto wziąć udział. Jestem przekonany, że iskry z tego ogniska już spełniają swoje zadanie – rozpalają wyobraźnię, entuzjazm i energię do kolejnych, tym razem realizowanych wspólnie wyzwań.

Dzień Myśli Braterskiej to taki właśnie niezwykły dzień pokazywania sobie i innym, że harcerstwo to pomysł na życie, nie stawania w miejscu, szukania wyzwań i pola służby dla „tego drugiego” czy swojej społeczności lokalnej. To dzień, kiedy zmieniając na portalach internetowych codzienne zdjęcie na to w harcerskim mundurze, pokazujemy tym co wokół nas, że nadal jesteśmy, pełni pasji, działania, chętni do pomocy, wierni ideałom harcerskim, z radosnym uśmiechem na ustach i że możecie na nas liczyć w każdej potrzebie.

Druhny i Druhowie,

Wysyłam do Was iskrę braterstwa i przyjaźni, niech przechodzi z serc do serc, niech łączy nas nierozerwalną nicią harcerskich wartości, otwiera nas na innych ludzi i daje nam siłę na zmienianie świata na lepszy.

Rozpal na nowo ognisko przyjaźni w swoim sercu w Dzień Myśli Braterskiej, niech płonie dla każdego wokół Ciebie przez kolejny rok. Bądź iskrą.

Czuwaj!

hm. Dariusz Supeł, Przewodniczący ZHP