Od stycznia 2021 roku nastąpi zmiana w terminie i sposobie naliczania składki członkowskiej dla zuchów, harcerzy i instruktorów Związku Harcerstwa Polskiego.

Zgodnie z uchwałą nr 51-XL Rady Naczelnej z dnia 10 maja 2020 r. w sprawie podstawowej składki członkowskiej, członkowie ZHP opłacają składkę zgodnie ze swoim przydziałem służbowym w następujących terminach:

• do 20 stycznia za I kwartał,
  • do 20 kwietnia za II kwartał,
  • do 20 lipca za III kwartał,
  • do 20 października za IV kwartał.

Opłacona składka nie podlega zwrotowi w przypadku ustania członkostwa w ZHP.

Rozliczenie składek oraz odprowadzenie ich części należnych następuje w terminach:

• w hufcach – do 5 dnia drugiego miesiąca kwartału,
  • w chorągwiach – do 20 dnia drugiego miesiąca kwartału,
  • w Głównej Kwaterze ZHP – do końca drugiego miesiąca kwartału.

Składki nalicza się na podstawie stanów osobowych jednostek na koniec pierwszego miesiąca danego kwartału.

Podstawą ustalenia stanów osobowych są dane z systemu ewidencjonowania członków ZHP, a w wypadku niemożności ich uzyskania – deklaracje o liczebności jednostek składane przez ich szefów, nie później niż w terminach rozliczania składek określonych w p. 25 uchwały.

Polecamy Waszej uwadze materiały o składkach, które mogą być pomocne w pracy z drużynowymi i rodzicami.