Z początkiem roku myśli się o bliskich – przed chwilą były Święta Bożego Narodzenia, życzenia noworoczne. Wszystko w gronie bliskich. A już w drugiej połowie stycznia docenia się babcie i dziadków za pomoc, trud wychowania, opiekę, wsparcie, dzielenie się doświadczeniem.

Pomyśleliśmy, że nie wszyscy mają babcie i dziadków. No cóż – taka kolej rzeczy. Niestety nie wszystkie babcie i dziadkowie dostaną też życzenia. Są bowiem tacy, którzy są bez rodzin, bez wnuków… Pomyśleliśmy, że tylu nas w hufcu, że z pewnością możemy być tymczasowymi wnukami i wywołać uśmiech na twarzy tych, którzy są samotni. Ze społecznością hufca Inowrocław zrobiliśmy zatem kartki z życzeniami do domów podopiecznych opieki. Ze względu na okoliczności, obostrzenia oraz szczególnie duże ryzyko zakażenia wśród osób starszych, nie mogliśmy jechać wszyscy do „babć” i „dziadków”. Zatem na ręce Komendanta Hufca złożyliśmy wszystkie życzenia i tę moc dobrej energii przesłaliśmy do podopiecznych domów opieki.

Takie gesty są małe i duże jednocześnie. Mała kartka z rysunkiem i życzeniami naprawdę może wiele. Dzieci i młodzież dzięki temu uświadamiają sobie, że wokół nich są ludzie samotni. Osoby samotne tego dnia nie czują się rak zapomniane. Akcja z pewnością nie będzie jednorazowa. Służba seniorom bowiem jest bliska naszemu hufcowi. Nasz Krąg Seniora przy każdej okazji otrzymuje od naszych zuchów, harcerzy oraz kadry hufca dowody pamięci, wsparcia i szacunku. Wolontariat na rzecz seniorów podczas pandemii czy zapraszanie seniorów na zbiórki to praktykowane działania w ramach naszego środowiska. Tym razem jednak wyszliśmy dalej – poza naszą miejscowość i poza społeczność harcerską.

Odbiorcami byli podopieczni z domów opieki: Dom Opieki dla Osób Starszych „Dęby” oraz DPS w Tarnówku – łącznie 75 osób

Członkowie hufca Inowrocław