Wychodząc na zbiórki do pobliskiego lasu przy naszej harcówce, zawsze obserwowaliśmy wiele śmieci. Mimo że zabieraliśmy ze sobą, ile byliśmy w stanie to co jakiś czas pojawiały się nowe. Gdy tylko usłyszeliśmy o akcji „Czuwam dla Ziemi” uznaliśmy, że to najwyższy czas, żeby wprowadzić wielkie zmiany. Przekopaliśmy internety w poszukiwaniu ekologicznych inspiracji i propozycji na nasze działania. Naszym głównym celem była zmiana w nas samych. Bo jak zmieniać świat, jeśli nie wiemy, co chcemy zmienić? Chcieliśmy zagłębić się w zagadnienia ekologiczne. Poznać to, co dzieje się w naszych domach i jaki ma wpływ na nasze środowisko.

Naszą przygodę z „Czuwam dla Ziemi” rozpoczęliśmy spacerem do pobliskiego lasu, aby zbliżyć się i połączyć z przyrodą. Wędrówki były formą indywidualną przeznaczoną na osobiste przemyślenia. Do akcji dołączyliśmy z dniem rozpoczęcia tygodnia bez plastiku. Przez siedem dni unikaliśmy tego surowca jak ognia, a każdego dnia dostawaliśmy zadania ekologiczne, których celami było uświadomienie nam, że Ziemia jest w naszych rękach i każdy z nas, nasze myśli, nasze działania mają na nią wpływ.

Wiedzę poszerzaliśmy na zdalnych zbiórkach drużyny. Na pierwszej z nich zabraliśmy się za temat zagrożonych gatunków, podczas której stworzyliśmy reklamę społeczną z apelem o ratowanie tych zwierząt. Innymi tematami zbiórek były odpady, segregacja śmieci, marnowanie żywności i lasy. Na jednej ze zbiórek gościliśmy leśnika, który przybliżył nam swoją pracę i leśną tematykę. Mając odpowiednią wiedzę, zaczęliśmy edukować naszych najbliższych. Zastępami stworzyliśmy tutoriale, na których pokazujemy jak zrobić ciekawe rzeczy z niepotrzebnych materiałów na przykład torby z koszulek albo ozdoby z płyt CD.

Najwytrwalsi z nas odważyli się podjąć wyzwanie „Godzina dla Ziemi”, podczas której odłączyliśmy się od prądu na godzinę, którą wykorzystaliśmy na spędzenie czasu z rodziną i rozwijaniu swoich pasji. Zdobyliśmy wiele przyrodniczych sprawności między innymi przyjaciel zwierząt, przyrodnik. Nasze działania publikowaliśmy na drużynowej stronie na Facebooku. Zakończeniem akcji będzie zaplanowane na 30 kwietnia sprzątanie świata, dzięki czemu będziemy mogli wejść w nowy miesiąc z mianem superbohaterów.

Jesteśmy bardzo dumni ze wszystkich działań, jakie podjęliśmy. Dowiedzieliśmy się wielu przydatnych nam i przyrodzie rzeczy. Wierzymy, że zdobyta wiedza będzie nam służyć, my będziemy służyć tą wiedzą innym, a razem będziemy służyć Ziemi.

Odbiorcami naszych działań byliśmy w szczególności my sami. Następnie nasze najbliższe otoczenie, czyli rodzina, przyjaciele i mamy nadzieję, że przez następne lata odbiorcą będzie przyroda.

19MDH „Szkoła Orląt”