Jesteśmy drużyną środowiskową, nasza miejscowość położona jest wśród lasów. Tworząc naszą drużynę za punkt honoru uznaliśmy utrzymać nasz las i nasze otoczenie w czystości. Nazwa „Dzikie ptaki” zobowiązuje, chcemy by ptaki i zwierzęta czuły się dobrze we własnym domu.

Odbiorcami naszych działań są przede wszystkim mieszkańcy lasu, mieszkańcy naszej miejscowości i pobliskich okolic.
24.04.2021 r. nasza cała drużyna wraz z 2 harcerzami 10 DSH „Wilki” z Lubaczowa sprzątała miejscowy las. Nasi partnerzy to: Gmina Lubaczów, Gminny Ośrodek Kultury, Nadleśnictwo Lubaczów, sołtys i radny wsi Szczutków. Wyposażono nas w worki na śmieci, rękawice, zorganizowano odbiór śmieci, a następnie przygotowano smaczną niespodziankę.

Nasze zuchy i harcerze wykonali również drewniane tabliczki z proekologicznymi hasłami, które zostaną rozwieszone na drzewach, jako przestroga i nauka dla korzystających z lasu ludzi. Mamy w planie wiele działań proekologicznych, to główny cel naszej służby.

35 Próbna Drużyna Wielopoziomowa „Dzikie Ptaki” w Szczutkowie
Hufiec ZHP Lubaczów, Chorągiew Podkarpacka