W naszej gminie w ostatnim czasie zauważyliśmy znaczny wzrost śmieci. Zwłaszcza butelek plastikowych i szklanych. Z tego powodu czujemy, że nasza Ziemia nie ma jak „oddychać”, a obszar, który zamieszkujemy staje się brudny. Zaczęliśmy od przygotowań poprzez rozmowy i zbiórki o ekologii, co doprowadziło nas do zorganizowania akcji zbierania śmieci.

Bardzo trudno nam było zacząć. Ziemia potrzebuje nas, aby dłużej mogła funkcjonować. Zaczęliśmy od zbiórek. Początkowo nie mieliśmy pojęcia ile ton śmieci zużywamy na co dzień. Dowiedzieliśmy się jak możemy zamienić plastikowe, jednorazowe przedmioty w wielorazowego użytku. Postanowiliśmy chociaż w małym stopniu uprzątnąć śmieci z naszego terenu. Jak się później okazało, tych śmieci było o wiele więcej niż sądziliśmy. Zbierając śmieci rozmawialiśmy jak możemy zmienić nastawienie ludzi do wyrzucania śmieci w odpowiednie miejsca. Ludzie przechodząc obok nas byli zdziwieni, że my wyszliśmy w świat sami z siebie i robimy coś dla Ziemi. Z niektórymi przeprowadziliśmy rozmowy jak można temu zaradzić. Nie chcemy zostawić planety samej, stąd pomysł na ciągłe Sprzątanie jej. Mały krok, ale może wiele. Jako harcerze stwierdziliśmy, ze będziemy przeprowadzać więcej takich akcji. Dodatkowo każdy z nas codziennie ma za zadanie zbierać min. 5 śmieci, które leżą nie w tym miejscu co powinny. Własne siatki wielokrotnego użytku? Dla nas to już nie problem umiem sami je stworzyć i z nich korzystać !

11 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska im. Św. Jana Pawła II