Czuwam dla Ziemi - Ekologia z historią idą w parze

Jakub Lasek
26/04/2021
~ 2 min czytania

W Gąbinie obok cmentarza katolickiego znajdują się jeszcze dwa cmentarze: żydowski (ogrodzony, zadbany) i cmentarz I wojny światowej - z wyraźnie wyodrębnionymi nagrobkami, z fragmentami dwóch pomników, ale bardzo zaniedbany, nieogrodzony. Przez wiele lat traktowany jako parking i śmietnik.

Do tej pory, mimo naszej akcji trwającej już kilka lat, mimo oznakowania terenu cmentarza taśmą i tablicą informacyjną, miejsce pochówku nadal nie jest traktowane z należytym szacunkiem. Dwa razy w miesiącu drużyny z naszego szczepu, w tym 5 DH "Telegram", dbają o czystość i porządek. Współpracujemy w tym zakresie z Gąbińskim Towarzystwem Historycznym.

Prowadzimy na tym teranie regularne działania: sprzątanie, ponowne znakowanie terenu cmentarza (wielokrotnie zerwana taśma), zapalanie zniczy oraz uświadamianie społeczności lokalnej poprzez cykliczne wpisy na forach internetowych. Te działania sprawiły, że większość ludzi zauważa istniejący problem, angażuje się w pomoc. Kierowcy znaleźli sobie również inne miejsca parkingowe. "Atrakcyjne" położenie cmentarza (na peryferiach miasta) sprawia jednak, że problem wyrzucanych śmieci istnieje nadal. O cmentarz w zakresie nieczystości biologicznych dbamy również tylko my, co wiąże się z koszeniem trawy, grabieniem, wywożeniem liści oraz gałęzi i konarów z drzew, które licznie na tym terenie rosną.

Na naszych działaniach zyskuje społeczność lokalna Miasta i Gminy Gąbin.

5 DH "Telegram"