Czuwam dla Ziemi - Eko to logiczne

Uczyć siebie i uczyć innych. Ekologia jest logiczna. Jednak jak pokazuje życie - nie każdy z nas potrafi mieć zawsze otwarty umysł i myśleć nieszablonowo. Ważne, aby umieć uczyć się od siebie nawzajem. Akcja "Czuwam! Dla ziemi" byłą idealną okazją, aby po raz kolejny przypomnieć sobie, jak żyć, aby nie śmiecić sobie pod nogami.

Odbiorcami naszych działań jesteśmy my, nasze otoczenie, środowisko, rodzina. Nasze eko działania promieniują i działają na wszystko i wszystkich.

Pandemia uniemożliwiła zrealizowanie warsztatów i spotkań w różnych miejscach. Jednak edukować można w różny sposób, a zatem powstało wydarzenie na Facebooku. Na nim zaś codzienna dawka najzwyklejszych eko czynności, które są w zasięgu każdego z nas. Małe kroczki, zmiany nawyków, myślenie poza schematami - ważne, aby było logiczne. Bo ekologia jest logiczna, tylko trzeba chcieć myśleć, trzeba chcieć i trzeba się otworzyć.

Na zakończenie udziału w "Czuwam! Dla ziemi" byliśmy też miejskimi tropicielami śmieci. Choć nasze miasto jest uzdrowiskowe, wiele niesfornych odpadów nie wpadło do koszy. Nie tylko posprzątaliśmy miasto, nie tylko zobaczyliśmy na własne oczy, co ludzie wyrzucają. Wierzymy też, że wiele osób na ulicach naszego miasta zostało zawstydzonych faktem, że sami śmiecą, gdy młodzi ludzi bez zażenowania wychodzą uzbrojeni w worki i rękawiczki i sprzątają nie swoje odpady. Być może kolejny raz będą celniej wyrzucać śmieci do kosza.

14 Wielopoziomowa Drużyna Harcerska "Feniks" - hufiec ZHP Inowrocław