Czuwaj, cześć!

Obserwujemy sytuację w naszym kraju, czytamy na bieżąco rozporządzenia ministerialne i wprowadzane zasady oraz obostrzenia, a także docierające od Was i Waszych rodziców wątpliwości i poczucie niepewności sytuacji i niestety, ale z bardzo ciężkim sercem zmuszeni jesteśmy zrezygnować ze Zlotu Wędrowniczej Watry w formie, w jakiej w ubiegłych latach się spotykaliśmy. Zlot, gdzie spotyka się kilkaset osób z całego kraju, w obecnej sytuacji epidemiologicznej nie ma szansy dojść do skutku w tym roku harcerskim.

Rezygnujemy ze Zlotu, ale nie rezygnujemy z Watry!

Wędrownicza Watra to jednak nie tylko tak wyczekiwany przez Was, ale i przez nas Zlot. Watra to całoroczny projekt – to skumulowane w pigułce wędrownictwo, bo dotyka każdego z obszarów wędrownictwa – wyczynu, służby, wędrówki. To całoroczna praca nad służbami w Waszych środowiskach, konspektami świetnych zajęć, motywacją do działania, a także zwieńczeniem roku harcerskiego obozem wędrownym. Bardzo się cieszymy, że możemy we współpracy z Wami i Waszymi Referatami nieść Wam kaganek wędrownictwa i zdecydowanie nie chcemy go gasić, a wprost przeciwnie – chcemy go w Was możliwie rozpalić, aby po wakacjach rozpalił się z pełną mocą!

I w tej całej koronasytuacji uruchamiamy plan B!

Obozy wędrowne w obecnej sytuacji wciąż mogą się odbyć! Będą pewne ograniczenia, obostrzenia, które będziemy musieli spełnić, ale wciąż możemy ruszyć na szlak i podsumować naszą roczną pracę, poznać piękne zakątki Polski, a może w obecnej sytuacji przede wszystkim – psychicznie odetchnąć i wyciszyć się od natłoku sytuacji ostatnich miesięcy – ach ten 2020 rok! Dlatego mocno Was zachęcamy do nierezygnowania z przygotowań obozów, a do wzmożenia ich realizacji! Nasz Zespół ds. Obozów ruszył z przygotowaniami poradnika Obozów w czasie koronawirusa, który zarówno będzie możliwie aktualną skarbnicą wiedzy dot. rozporządzeń i obostrzeń w kraju, a także zbiorem propozycji alternatywnych – #mikrowyprawy #NAL. W końcu Być wędrownikiem to niemała sztuka, a […] Wędrowanie to znacznie więcej niż przemierzanie kilometrów czy wytrwałość fizyczna. Gdybyście i Wy dokopali się do jakichś informacji a propos rozporządzeń to serdecznie zachęcamy Was do dzielenia się nimi na grupie patrolowych na Facebook’u!

Spotkanie patrolowych, ​bo choć nie będziemy mogli spotkać się w całym wędrowniczym gronie i śpiewać przy Watrze albo w Kawiarence Akademickiej, to chcemy spotkać się z Wami, liderami wędrownictwa, aby podziękować Wam za Waszą całoroczną pracę i… tę pigułkę wędrownictwa zaszczepić w Was na kolejny rok! Chcielibyśmy spotkać się z Wami w tym mniejszym gronie w terminie m.w. standardowego Zlotu, ale na trochę krócej – najpewniej od czwartkowego popołudnia do niedzielnego świtu. Zarezerwujcie sobie ten termin, a konkretne szczegóły podamy Wam możliwie szybko! Nie pozwolimy, aby Wędrownicza Watra nie zapłonęła w tym roku! Oczywiście i Waszym wędrownikom postaramy się dostarczyć wartościowe i atrakcyjne treści!

Służba to jeden z filarów wędrownictwa i bardzo nas cieszy, że w tych niesprzyjających warunkach włączacie się w służbę, która teraz jest tak niezwykle potrzebna! Bardzo Was prosimy, abyście podzielili się z nami Waszymi działaniami, aby móc nimi inspirować inne drużyny!

I życzę Wam na ten czas motywacji, spokoju ducha, cierpliwości i do zobaczenia na harcerskim szlaku i mam nadzieję w sierpniu na Zlocie!

Trzymajcie się ciepło (ale nie powyżej 36,6 stopnia),
Pozdrawiam.

hm. Marcin Osuch
Komendant Wędrowniczej Watry 2020 „Odważ się!”