Z początkiem roku rozpoczął się pilotaż Reformy Systemu Instrumentów Metodycznych. Biorą w nim udział 142 jednostki z całej Polski, które do grudnia 2020 mają możliwość pracy nowym systemem i testowania go. Niestety, w związku z kwarantanną społeczną, również te jednostki zmuszone zostały, aby zawiesić swoje zbiórki do 31 marca.

Jednak nie wpłynęło to na przestój w ich działaniu! Zuchy z 56 WGZ „Włóczykije” z Hufca ZHP Warszawa-Żoliborz, która bierze udział w pilotażu nowych instrumentów, w czasie kwarantanny zdobywają sprawność Kuchmistrza. Dzięki ogólnodostępnym materiałom drużynowi mogą zaproponować rodzicom sprawności, które można zrealizować w domu, przesyłając kartę sprawności do samodzielnego wydrukowania. Karta zawiera gotowe, w miarę konkretne zadania do realizacji w domu. To jedna z 70 kart sprawności zuchowych, które dotychczas powstały w ramach reformy SIM. Niestety z kart tych mogą na razie korzystać tylko członkowie jednostek biorących udział w pilotażu.

Proces przygotowania do pilotażu rozpoczął się w sierpniu 2019 roku szkoleniami wstępnymi podczas Zlotu Kadry. Jesienią ubiegłego roku odbyły się indywidualne przeszkolenia, a także seria kilku tematycznych webinariów, na których instruktorzy ZIM przedstawiali najważniejsze aspekty związane z funkcjonowaniem nowych instrumentów. Pilotaż potrwa do grudnia 2020 roku.

Bardziej szczegółowe informacje odnośnie procesu przygotowywania reformy oraz mapy drogowej konsultacji i pilotażu można znaleźć na dedykowanej stronie HUBU INFORMACYJNEGO GK ZHP.