Na słowie harcerza polegaj jak na Zawiszy – to powiedzenie znane jest prawie każdemu. W obecnej sytuacji ważne jest również jego przestrzeganie. Jako harcerki i harcerze ZHP robimy to na co dzień, przekazując rzetelne informacje.

Szczególnie teraz, kiedy każdy z nas bombardowany jest informacjami o panującej sytuacji, niezwykle ważne jest, aby komunikaty, które przekazujemy dalej, były sprawdzone i pochodziły z rzetelnych źródeł. W dobie fakenewsów musimy podawać tylko najważniejsze i zweryfikowane dane. Dbajmy o to, aby w świat szedł tylko rzetelny przekaz.

Jako harcerze możemy włączyć się również do walki z tzw. infodemią, czyli dezinformacją. NASK Państwowy Instytut Badawczy przygotował kampanię #OznaczDezinfo. Ma ona zachęcać użytkowników do proaktywnych postaw w Internecie i oznaczania oraz zgłaszania dezinformacji. Samo hasło kampanii stanowi jednocześnie akronim, którego rozwinięcie przybiera formę poradnika dla internautów.

O – Odpowiedzialnie udostępniaj
Z – Zrozum cel
N– Nie wierz krzykliwym nagłówkom
A – Analizuj treść
C– Czekaj, aż opadną emocje
Z – Zgłaszaj dezinformację

Fałszywe informacje można zgłaszać np. do moderatorów danego serwisu oraz organizacji fact-checkingowych. Natomiast próbę wyłudzenia lub fałszywą stronę można zgłosić do CERT Polska pod adresem  incydent.cert.pl. Pamiętajcie, że rzetelne i oficjalne informacje o koronawirusie dostępne są na rządowej stronie: gov.pl/koronawirus.