Ponad dziesięć środowisk reprezentujących drużyny, szczepy i zespoły pilotów zameldowały naczelniczce ZHP hm. Annie Nowosad gotowość do uczestnictwa lub wspierania i kibicowania we Współzawodnictwie Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi.

Naczelniczka ZHP przyjmowała meldunki na pokładzie flagowego żaglowca Związku Harcerstwa Polskiego sy Zawisza Czarny przez aplikację MS Teams. Środowiska meldowały się ze swoich baz, stanic, harcówek, a niektóre meldowały się z wody. 23. Wodna Olsztynecka Drużyna Harcerska „Ancora” zameldowała gotowość do wspierania współzawodnictwa z jachtu zacumowanego nad jeziorem Pluszne. Zespół Pilota Chorągwi Stołecznej zameldował się z pokładu sy Warszawska Nike, Zespół Pilota Chorągwi Gdańskiej z pokładu sy Zawisza Czarny, a Szczep Reaktywacja z Redy z pokładu jachtu Reaktor, który już został wyciągnięty na zimowanie.

W czasie spotkania hm. Rafał Klepacz, kierownik Wydziału Wychowania Wodnego GK ZHP, połączył się z uczestnikami przez aplikację MS Teams spod pomnika Leonida Teligi w Gdyni i przedstawił życiorys kapitana Teligi oraz opowiedział o szczegółach rejsu dookoła świata.

Współzawodnictwo Drużyn Wodnych o Proporzec Leonida Teligi zostało zainaugurowane po długiej przerwie. Współzawodnictwo ma charakter całoroczny. Najlepsze drużyny zostaną w czerwcu 2021 wytypowane w chorągwiach do udziału w finale współzawodnictwa, który odbędzie się w dniach 8-10 października 2021 w Perkozie.

W finale na reprezentacje drużyn czekają trzy dni zmagań. Trzeba będzie wykazać się umiejętnością żeglowania na różnych typach jachtów, wiosłowania na różnych typach łodzi wiosłowych, znajomością kultury marynistycznej, ratownictwa wodnego, prac bosmańskich, nawigacji. Zwycięska drużyna otrzyma przechodnie trofeum – model żaglowca sy Opty wraz z Proporcem Leonida Teligi – będzie miała prawo przypiąć błękitną wstęgę do swojego proporca lub sztandaru, nazwa drużyny zostanie wygrawerowana na obudowie trofeum – modelu sy Opty – oraz zostanie zapamiętana na wieki. Drużynowy zwycięskiej drużyny będzie miał prawo podnosić proporzec drużynowego drużyny Teligi, przedstawiający głowę niedźwiedzia.

Leonid Teliga w latach 1967-1969 opłynął samotnie kulę ziemską na jachcie sy Opty. W czasie podróży miał ze sobą proporzec zastępu Niedźwiedzi, którego był zastępowym w Grodzisku Mazowieckim, gdzie mieszkał przed II wojna światową. Po powrocie z rejsu, 4 października 1969 roku, Leonid Teliga przekazał ten proporzec naczelnikowi ZHP. Proporzec stał się częścią współzawodnictwa o Proporzec Leonida Teligi dla najlepszych drużyn wodnych. Na pamiątkę daty przekazania proporca zainaugurowano współzawodnictwo właśnie 4 października.

autor: phm. Kamil Szyjkowski